Umiejętności managerskie - słowo wstępu

Łukasz - Admin. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Umiejętności miękkie to również bardzo ważny aspekt w pracy każdego potencjalnego managera. Zarządzanie czasem, myślenie strategiczne, wizjonerstwo jak również zarządzanie ludzmi, słuchanie ich, delegowanie zadań czy szukanie kompromisów pomiędzy celami pracowników, działu oraz firmy to i tak tylko niektóre z zagadnień spotykanych w pracy managera (nie tylko w IT).

W tym dziale chcielibyśmy publikować artykuły, wpisy mniej branżowe,a bardziej związane z innymi aspektami pracy i życie managera.  Chcielibyśmy abyście dzielili się swoimi sposobami na tzw "work life balance" czyli jak oddzielacie życie prywatne od zawodowego. Jakie są Wasze sposoby na odreagowywanie stresów w pracy.

Jeśli masz ciekawy sposób na zarządzanie czasem lub zespołem, używasz (bądż masz styczność) niekonwencjonalnych metod na osiąganie celów podziel się z Nami !

Już jesteśmy ciekawi :)

 

Studia podyplomowe: Zarządzanie zasobami IT (PW)

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Wpis ten jest pierwszym z serii na temat studiów podyplomowych w obszarze IT, którą zapowiadałem dosyć dawno temu (niestety doskwiera brak czasu, więc pojawia się dopiero teraz) i która ma na celu przybliżyć pojęcie tego typu rozwoju zawodowego. Postaram się przedstawić trochę informacji i być może komuś ułatwię podjęcie decyzji nad wyborem dalszej ścieżki. Zaczynamy od Zarządzania Zasobami IT na Politechnice Warszawskiej.

Dynamika zespołu na przykładzie Drużyny Pierścienia

Łukasz - Admin. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

UWAGA, czytać z dużą dozą dystansu 😊 Pomysł na ten artykuł dojrzewał we mnie już od jakiegoś czasu. Trochę niezwykłe, a na pewno nieszablonowe. Zachęciły mnie do tego ostatnio podobne artykuły pojawiające się na mojej ścianie na LINKEDIN, porównania zarządzania w biznesie w analogii do zespołów muzycznych czy sportowych.  Jeśli chodzi o zarządzanie zespołem nawiązujące do sportu to miałem okazję dwukrotnie uczestniczyć w prelekcji Przemka Frasunkiewicza, trenera zespołu koszykarskiego Asseco Gdynia, która za każdym razem wgniatała w fotel.
Myślę, że samo stwierdzenie, że człowiek spoza branży IT, nieznający tematyki, występujący w trzecim dniu konferencji po południowym lunchu, potrafiący utrzymać niesamowite zainteresowanie i zaangażowanie publiczności w 150% przez 2 godziny mówi samo za siebie.

Miękkie aspekty zarządzania

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Jakiś czas temu uczestniczyłem w bardzo konstruktywnych warsztatach z miękkich umiejętności zarządzania projektami, a właściwie ogólnie z umiejętności zarządzania. Takiego typu szkolenia polecam każdemu, niezależnie od stanowiska i branży w jakiej pracuje. Wszędzie, gdzie mamy do czynienia z ludźmi, warto dowiedzieć się o ogólnych zasadach, które mogą nam często pomóc. Długo natomiast "zbierałem" się do napisania relacji z tego wydarzenia i ostatecznie doszedłem do wniosku, że ciężko mi będzie streścić klimat takich zajęć, postaram się jednak wypunktować parę zagadnień, które mi osobiście dały do myślenia.

Poziomy przywództwa

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Poziomy przywództwa, a dokładnie "The Leadership Pipeline" jest to rodzaj koncepcji opisującej drogę do rozwoju zawodowego na stanowisku lidera na poszczególnych szczeblach drabinki kariery. Koncepcja powstała na bazie książki o tym samym tytule autorstwa Rama Charana. Zmienia ona sposób myślenia o projektowaniu procesów rozwojowych i kreowaniu liderów w organizacji. 

Triber - zawód przyszłości

Łukasz - Admin. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Kilka miesięcy temu w Forbsie pojawił się artykuł na temat zawodu przyszłości który pojawia się w świecie korporacji – TRIBER.   Z angielskiego „Triber” to twórca plemienia.  W świeci biznesu „Triber” będzie oznaczał niezależnego menadżera odpowiedzialnego za zbudowanie konkretnego zespołu, który zrealizuje konkretny często niepowtarzalny projekt.

Lider w przyszłości

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Wszyscy chyba odczuwamy jak dynamicznie zmienia się świat dookoła, a szczególnie jest to widoczne w sektorze IT. Nowe technologie powstają jak grzyby po deszczu, cyfryzacja, przetwarzanie danych, sztuczna inteligencja, można by wymieniać dosyć długo. Jak w takim środowisku wygląda rola lidera i jak ta rola wyglądać będzie za parę czy paręnaście lat? 

Wirtualny manager

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Na rynku coraz więcej mamy firm, których zespoły są porozrzucane po całym świecie. Może to wynikać z globalnej polityki danego przedsiębiorstwa, specyfiki świadczonych usług (klasyczny follow the sun), czy po prostu z możliwości technologicznych dających szanse poszukiwania specjalistów niekoniecznie z własnego podwórka. Sam na co dzień pracuję w rozproszonym zespole, gdzie telekonferencje są nieodłącznym elementem dnia pracy. Jak radzić sobie z komunikacją w takich przypadkach i jak się nam pracuje "na odległość" ? 

Cechy lidera

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Jakiś czas temu natkąłem się na ciekawy artykuł odnośnie kompetencji przywódczych liderów zespołów. Badanie wśród 195 liderów z 15 krajów przeprowadziła Dr Sunnie Giles, certyfikowana coach kadr zarządzających, konsultantka ds. doskonalenia przywództwa oraz badaczka organizacji. Powiem szczerze, że niektóre wyniki tych badań okazują się zaskakujące, głównie dlatego, że pewne kompetencje są trudne do opanowania.  

Podejścia w zarządzaniu zespołem

Łukasz - Admin. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Do tematu zarządzania zespołem czy działem nie można zawsze podchodzić w ten sam sposób.  Rzadko kiedy można skompletować zespół ludzi podobnych kulturowo, o podobnych cechach charakteru i w podobnym wieku (apropo czy byłoby to dobre?). Każdy zespół jest zróżnicowany w mniejszym lub większym stopniu, nawet wymiana jednej osoby wpłynie na dynamikę grupy.

W zależności od cech i ambicji zespołu zadaniem menadżera będzie dobra analiza indywidualna jego członków jak i grupy jako całości.  Posiadając takową wiedzę czego nam jeszcze brakuje? Oczywiście celów.
Mając te wszystkie elementy możemy zadecydować jaki model zarządczy wybrać (o tym za chwilę) oraz z którymi osobami będziemy osiągać poszczególne cele. Brzmi prosto? No to spróbujcie to zrobić w praktyce 😊.

Więcej artykułów…

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj43
WczorajWczoraj210
Ostatni tydzieńOstatni tydzień674
ŁącznieŁącznie92787
Zalogowanych użytkowników 0
Gości 2

Zaprzyjaźnieni