Certyfikacja PMI

O PMI jeszcze za dużo na portalu nie pisałem. Zacznę więc, choć nieco z innej strony, a mianowicie od certyfikacji w tym zakresie. A to dlatego, że pojawiły się informacje o zmianach w ścieżce certyfikacji na najbardziej popularny poziom - PMP. To może jeszcze rozszyfrujmy te dwa wymienione skróty: PMI - Project Management Institute (międzynarodowa organizacja zajmująca się promowaniem zagadnień 'projektowych', więcej o niej w oddzielnym artykule) oraz PMP - Project Management Professional - certyfikat z określonego poziomu wiedzy w zarządzaniu projektami.

Jak można wyczytać ze strony PMI jest to organizacja/stowarzyszenie zrzeszające praktyków i pasjonatów zarządzania projektami. Jak wspomniałem wrócę szerzej do tematu przy najbliższej okazji. Dodam tylko, że organizacja, podobnie jak IIBA, ma swoje oddziały w wielu krajach świata, m.in. w Polsce, gdzie działa dosyć prężnie. Standardy, którymi się kieruje zawarte są w tzw. PMBok Guide (A Guide to the Project Management Body of Knowledge) (PMBOK - BABOK, podobnie nie? :) ), wydanej pierwszy raz w 1996 i od tej pory regularnie rozwijanej i aktualizowanej. Do 2018 roku wydano 6 wersji PMBOK. Czy jest to najbardziej rozwinięta organizacja dotycząca zarządzania projektami, tego nie wiem. Na pewno swoją renomę ma i certyfikat PMI jest honorowany na całym świecie. Może dlatego też, że nie jest tak łatwo go zdobyć i trzeba co jakiś czas odnawiać (nie tak jak np. popularny PRINCE 2).

Ścieżka certyfikacji PMI wygląda następująco:

poziomyPMI

Jak widać na powyższym, jest nawet jakiś moduł związany z analizą biznesową, muszę się temu głębiej przyjrzeć :). Natomiast jeżeli chodzi o projekty to PMP jest jednym z najpowszechniejszych i najbardziej rozpoznawalnych certyfikatów wśród PMów. Trochę jest w tym prawdy, że niektóre certyfikaty są popularne w wybranych regionach świata, natomiast PMP jest znane na całym świecie. Co ciekawe jest to podejście przekazujące cenne wskazówki w zarządzaniu projektami niezależnie od dziedziny i metodyki projektowej. Chociaż wywodzi się niewątpliwie w 100% z podejścia kaskadowego to w ostatnim wydaniu dodano bardzo dużo wątków zwinnych, tworząc swego rodzaju hybrydę. Zakres zagadnień wymaganych przy certyfikacji oparty jest o biblie PMI czyli o PMBOK i zawartych w niej 49 procesów realizowanych w cyklu życia projektu, pogrupowanych w 5 grupach: procesy rozpoczęcia, planowania, realizacji, monitorowania i kontroli, zakończenia. 

PMI podaje, że wg badań osoby posiadające certyfikat PMP zarabiają przeciętnie 17% więcej niż inni kierownicy bez tego dyplomu. Hmm.. Na pewno wartością dodaną jest poznanie tego globalnego języka zarządzania projektami i wejście do międzynarodowej społeczności profesjonalistów z różnych organizacji. Jest to też pewien prestiż. Sama ścieżka jest dosyć wymagająca, ponieważ aby przystąpić do egzaminu trzeba posiadać:

  • wykształcenie wyższe,
  • co najmniej 3 lata doświadczenia oraz 4500 godzin w zarządzaniu projektami,
  • 35 godzin szkoleń z zarządzania projektami (PDU).

Można zdawać PMP bez wykształcenia wyższego, ale wtedy potrzeba więcej doświadczenia zawodowego (4 lata i 7500 godzin). Sam egzamin składa się z 200 pytań i trwa ok 4 godzin. Pytania są w formie testu jednokrotnego wyboru, próg zaliczenia 60-80% (nie ma oficjalnych informacji).  Koszt egzaminu to 555$ lub dla członków społeczności PMI 405$. Egzamin ważny jest przez 3 lata i żeby go odnowić w tym czasie należy zdobyć 60 PDU i zapłacić za odnowienie 150$ (60$ dla członków PMI). Jak widać koszty są niemałe, może stąd też bierze się ten prestiż. A i jeszcze jedno, egzamin zdajemy przed komputerem w centrach egzaminacyjnych Prometric, np. w Warszawie. Od jakiegoś czasu egzamin jest dostępny w języku polskim. 

Do certyfikacji można się przygotować samemu lub skorzystać ze szkoleń oferowanych przez R.E.P. (Registered Education Provider). Na stronie https://pmi.org.pl/szkolenia/ znajdziemy sporo informacji w tym temacie. 

Teraz trochę o zmianach. Od 1 lipca 2020 roku ulegną zmianie zasady przeprowadzania egzaminu PMP. Egzamin będzie się skupiał na 3 obszarach (nie jak do tej pory na 5 grupach procesów):

  • Ludzie - ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności i niezbędnych do efektywnego prowadzenia zespoły projektowego - 42% pytań egzaminacyjnych,
  • Proces - z naciskiem na techniczne aspekty prowadzenia projektów, 50% pytań,
  • Otoczenie biznesowe - podkreślenie związku między projektami a strategią organizacji, 8% pytań.

Pojawią się zupełnie nowe zestawy pytań egzaminacyjnych z naciskiem na trochę inne elementy niż dotychczas. Także warto się zastanowić czy nie lepiej zdecydować się na egzamin w pierwszym półroczu 2020 na znanych i sprawdzonych warunkach. Jeśli nie, chyba lepiej zaczekać parę miesięcy, aż nowa ścieżka się ustabilizuje :)

 

Related Articles

Podejście Scrum

AgilePM - główne założenia

Bądźmy zwinni

Idea portalu

Ideę powstania tej strony można bardzo trafnie podsumować słynnym Sokratesowym  „Scio me nihil scire „ - „wiem, że nic nie wiem”.  Celem i pomysłem stworzenia Naszego portalu jest korzystanie z doświadczenia i wiedzy, jak i dzielenie się swoimi pomysłami, lekcjami, autopsjami. Nie chcielibyśmy jednak aby powstała branżowa WIKIPEDIA, a zamiast suchej wiedzy były doświadczenia, studia przypadku, konkretne sytuacje prosto z biznesu. A więc praktyka ponad teorią.

Liczymy więc na Was społeczność ludzi związaną z zarządzaniem IT i odwiedzających tę stronę na dzielenie się pomysłami i doświadczeniami. Uczmy się wszyscy !!