Trendy w projektach w 2019 r.

Co nas czeka w nadchodzącym roku w dziedzinie zarządzania projektami? Jakie będą najpopularniejsze trendy i na czym warto się skupić rozwijając swoje kompetencje? Na te i kilka innych pytań spróbujemy odpowiedzieć poniżej. 

O dynamice rozwoju technologii informatycznych nie muszę wspominać, jest to kwestia oczywista. Podobne tempo odnotowuje obszar zarządzania projektami, może te zmiany nie są na tyle widoczne, ale jednak odczuwalne. Nowe metody, podejścia i rozwiązania stale wychodzą na rynek a istniejące narzędzia udostępniają nowe funkcje. Nie inaczej będzie w roku 2019. Postaram się przytoczyć parę prognoz. 

Rosnąca złożoność projektów oraz wzrost wpływu PMa - struktura organizacyjna wielu firm staje się coraz częściej mniej zhierarchizowana, stąd też menedżerowie projektów przejmują część obowiązków kierowników średniego szczebla. Strategiczne myślenie staje się jednym z najbardziej krytycznych. PMowie będą nadal liderami i menedżerami którzy zarządzają tworzeniem wartości, są przy tym odpowiedzialni za wyniki finansowe, ale również za pewną filozofię projektu. Z drugiej strony projekty stają się coraz bardziej złożone i często mogą być niejasne dla szerszych odbiorców. Umiejętność przedstawienia klientom w prostej formie skomplikowanych rzeczy będzie niewątpliwie wartością dodaną i tutaj też powinni się wykazać kierownicy projektów. 

Siła inteligencji emocjonalnej i umiejętności miękkie - przy szybkim rozwoju technologii te wartości będą niezwykle cenne. Inteligencja emocjonalna dotyczy samoświadomości, empatii, motywacji i różnych umiejętności społecznych. Coraz częściej pracownicy HR uważają, że silna inteligencja emocjonalna jest ważnym czynnikiem przy zatrudnianiu kandydatów. Kierownicy z taką predyspozycją zwiększą spójność zespołu i dają szansę na pomyślne wyniki projektu. Oprócz więc umiejętności zarządzania projektami ten aspekt będzie brany pod uwagę. Podobnie jak umiejętności miękkie, takie jak przywództwo, komunikacja i współpraca dają przewagę na rynku pracy i w środowisku projektowym.

softSkils

 

Mam wrażenie, że z tym tematem (umiejętności miękkie) trochę się powtarzam, ponieważ przewija się on w wielu wpisach tutaj :) Przygotowuję zresztą kolejny, poświęcony wyłącznie temu zagadnieniu, a inspirowany świetnym szkoleniem z rozwijania miękkich aspektów. Ale przeglądając branżową prasę i szperając w sieci można wysnuć wnioski, iż jest to rzeczywiście istotne. Taka dygresja :)

Popularność Agile i tablice Kanban - metody i techniki zarządzania projektami uległy znacznym zmianom w ciągu ostatnich lat. Dotychczas wszechobecny Waterfall powoli ustępuje miejsca metodykom zwinnym, lub ich różnym kombinacjom, niekiedy korzystających także z dobrodziejstw metodyk kaskadowych. Agile będzie stale zyskiwać na popularności ze względu na swoją iteratywną naturę w szybkim dostosowywaniu wymagań dotyczących zakresu w celu odzwierciedlenia zmieniającego się środowiska. Zaletą tutaj jest koncentracja na zachowaniu elastyczności i krótkich rund dostarczania modułów. Z kolei tablice Kanban są coraz częściej używane w bardziej uporządkowanym zarządzaniu projektami, skutecznie ograniczając pracę w toku i pomagając uniknąć wielozadaniowości. Kanban umożliwi menedżerom projektu wykorzystanie innowacji do zarządzania projektami.  

Integracja oprogramowania do zarządzania projektami - tendencja utrzyma się i będzie ewoluować w przyszłości. Narzędzia do zarządzania projektami stają się coraz prostsze w użyciu i bardziej zintegrowane z innymi usługami, stąd będą częściej i chętniej wykorzystywane.

Inwestowanie w umiejętności pracowników - firmy zyskują świadomość, że aby odnieść sukces nie można skupiać się wyłącznie na potrzebach klientów, ale trzeba też dbać o rozwój własnych pracowników. Coraz częściej priorytetem będzie przyciąganie przez pracodawców wyspecjalizowanych trenerów, zapewnienie dodatkowych zajęć i profesjonalnych konferencji dla pracowników. Długotrwale relacje z jednym zespołem są bardziej skuteczne niż dostęp do usług zewnętrznych specjalistów (ta tendencja się zmienia dynamicznie, chociaż rzeczywiście można zauważyć, że firmy coraz chętniej inwestują we własne zespoły).

Myślenie projektowe - jest już popularne i pomaga opracowywać rozwiązania, w których stosowane są podejścia zintegrowane. Można je "wypożyczyć" z praktyk inżynierskich w połączeniu z ideami z dziedzin: biznes, sztuka, nauki społeczne. Podejście się przydaje w zarządzaniu projektami, gdyż pozwala rozwijać istotę projektu, definiować wymagania oraz poszukiwać rozwiązań dla nietypowych problemów, które mogą się pojawić podczas pracy. Coraz więcej firm na współczesnym rynku pomaga swoim menedżerom opanować takie podejście do zarządzania projektami. 

Rozproszone zespoły - praca zdalna to tendencja bardzo popularna wśród młodego pokolenia.  Do 2020 roku milenialsi będą stanowić połowę globalnej siły roboczej. Ich zainteresowanie osiągnięciem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym prawdopodobnie spowoduje presję na pracodawców, aby zaoferować zdalne lub częściowo zdalne warunki pracy. Wielu pracodawców docenia korzyści pracy zdalnej - wyższy poziom satysfakcji pracowników, koszty administracyjne i logistyczne, skrócenie czasu choroby itp.  Z punktu widzenia kierownika niesie to pewne wyzwania - zespołem zdalnym trochę inaczej się zarządza. 

Warto mieć na uwadze powyższe prognozy, kto wie, może pomogą one zdobyć przewagę na trudnym i wymagającym rynku zarządzania projektami :)

 

Related Articles

Podejście Scrum

AgilePM - główne założenia

Bądźmy zwinni

Idea portalu

Ideę powstania tej strony można bardzo trafnie podsumować słynnym Sokratesowym  „Scio me nihil scire „ - „wiem, że nic nie wiem”.  Celem i pomysłem stworzenia Naszego portalu jest korzystanie z doświadczenia i wiedzy, jak i dzielenie się swoimi pomysłami, lekcjami, autopsjami. Nie chcielibyśmy jednak aby powstała branżowa WIKIPEDIA, a zamiast suchej wiedzy były doświadczenia, studia przypadku, konkretne sytuacje prosto z biznesu. A więc praktyka ponad teorią.

Liczymy więc na Was społeczność ludzi związaną z zarządzaniem IT i odwiedzających tę stronę na dzielenie się pomysłami i doświadczeniami. Uczmy się wszyscy !!