Studia podyplomowe: Zarządzanie zasobami IT (PW)

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wpis ten jest pierwszym z serii na temat studiów podyplomowych w obszarze IT, którą zapowiadałem dosyć dawno temu (niestety doskwiera brak czasu, więc pojawia się dopiero teraz) i która ma na celu przybliżyć pojęcie tego typu rozwoju zawodowego. Postaram się przedstawić trochę informacji i być może komuś ułatwię podjęcie decyzji nad wyborem dalszej ścieżki. Zaczynamy od Zarządzania Zasobami IT na Politechnice Warszawskiej.

Najpierw jednak może trochę informacji o samym "tworze" jakim są studia podyplomowe. Jak sama nazwa wskazuje jest to forma kształcenia dla osób posiadających już dyplom pierwszego stopnia (licencjat, studia magisterskie, itp.) a sam dyplom jest nierzadko kryterium kwalifikacji na dany kierunek. Chociaż każda uczelnia ustala własne, różne kryteria przyjęcia studentów. Elementem wspólnym jest to, że studia z reguły trwają dwa semestry i są płatne (o tym będzie jeszcze później). Niektóre uczelnie wymagają też uiszczenia wpisowego. Z tego co wiem są możliwości ubiegania się o dofinansowanie z różnych programów unijnych. Szczegółowe informacje znajdują się zawsze na stronie internetowej danego kierunku lub w broszurach informacyjnych. Zajęcia odbywają się w weekendy, 2-3 razy w miesiącu.

Jeżeli chodzi o koszty to te niestety nie są małe, w IT średnio ok 3.5-4.5 tyś. za semestr, czyli 7-9 tyś. zł łącznie. Plusem jest, że często decydujemy się na takie studia pracując już zawodowo i pracodawca może udzielić dofinansowania, czy nawet w całości pokryć koszty (uwaga na lojalki.. :) ). Niemniej porównując taki koszt, np. z dowolnym 5 dniowym szkoleniem, które może kosztować ok. 5 tyś. już wygląda to lepiej (na studiach mamy ponad 200h zajęć). A zysk jest spory, oprócz zdobytej wiedzy, można ubiegać się o awanse i podwyżki. Poniżej wycinek badania przeprowadzanego co prawda dawno temu (dane na pewno nieaktualne), ale przedstawiającego możliwy trend i szanse po zdobyciu dyplomu.

 wynagrodzenie podyplo

Jeszcze jedna istotna kwestia - decydując się na podyplomówkę często wiemy już czego chcemy i mamy jasno zdefiniowaną ścieżkę, nie tak jak wybierając studia na poziomie liceum (a może to tylko moje wrażenia:) ). Idziemy na zajęcia chętnie, może jedynie trochę zmęczeni po całym tygodniu pracy...

W dziedzinie IT jest szeroki wybór studiów podyplomowych: zarządzanie projektami (o tym jeszcze będzie), bazy danych, bezpieczeństwo czy popularna ostatnio Big Data. Czyli już mocno kierunkowe zagadnienia. A jeśli chodzi o ogólne podejście do managerki IT, w ramach rozgrzewki przed MBA, sprawa wygląda gorzej. Z pomocą przychodzi Politechnika Warszawska i kierunek Zarządzanie Zasobami IT.

Po trochę przydługim wstępie przechodzimy do sedna. Mam co prawda sentyment do tych studiów i dzięki nim powstała ta strona, ale postaram się być obiektywny w ocenie, na ile to oczywiście możliwe :) Kierunek ma bogatą historię, ostatnio ruszyła już 25 edycja. Od jakiegoś czasu studia startują dwa razy w roku: semestr jesień-wiosna i wiosna-jesień a na każdym roczniku jest ok. 50 studentów. Wydaje się sporo, ludzie przyjeżdżają do Warszawy z całego kraju. Politechnika Warszawska ma swoją renomę, a kierunek zachęca ciekawym programem i dodatkowymi szkoleniami.  

PROGRAM

Będę tutaj się głównie powoływał na własne doświadczenie, sprzed już prawie 3 lat, a program jest w jakimś stopniu co roku aktualizowany. Ale odniosę się też do aktualnego rozkładu dostępnego na stronie. Studia nie są wyłącznie dedykowane dla osób z IT, dlatego w programie jest sporo zagadnień natury ogólnej, wręcz czasami wprowadzenia do IT (podstawy baz danych, programowania czy powszechnych w informatyce zagadnień). Ktoś po informatyce może się początkowo nudzić i niektóre przedmioty będą powtórzeniem oczywistej wiedzy. Z jednej strony ma to sens - wyrównanie wiedzy dla osób np. po ekonomii, ale z drugiej możemy oczekiwać od studiów podyplomowych czegoś więcej. Zresztą nawet podstawowa wiedza, przekazana w ciekawy sposób może coś wnieść, a z tym było różnie. Sam program zawiera następujące elementy: zarządzanie projektami (trochę ogólnie, ale pewnie dlatego, że jest równolegle prowadzony kierunek w całości poświęcony projektom), zarządzanie operacyjne, strategiczne, ekonomika, architektura, technologia, jakość, elementy prawa, umiejętności miękkie. Naprawdę ciekawa mieszanka zagadnień, dająca pewien pogląd na funkcjonowanie działu IT. Dużym plusem kierunku są szkolenia w cenie studiów z Prince2 i ITIL, lub zamiennie z MoR, P3O i AgilePM, z możliwością przystąpienia do egzaminu na certyfikat (dodatkowo płatne). Samo zaliczenie obu semestrów kończy się pisemnym egzaminem z ogólnych zagadnień poruszanych na wykładach, pytania są łatwe i chyba się jeszcze nie zdarzyło żeby ktoś oblał :)

WYKŁADOWCY

Kierownikiem studiów jest pan Andrzej Zalewski, osoba z bardzo dużym doświadczeniem na wielu polach w informatyce, ale nie tylko, ponieważ ma doświadczenie jako biegły sądowy i z zakresu prawa zamówień publicznych. Osoba kontaktowa i rzeczowa. Prowadzi kilka wykładów na studiach i można ocenić je dosyć dobrze. Pozostały skład wykładowców uzupełniają osoby z uczelni i biznesu. Co do niektórych prowadzących mieliśmy kilka zastrzeżeń, wykłady były mało ciekawe i średnio prowadzone. Natomiast skupię się na tych pozytywnych aspektach:

  • Marcin Grodzicki - prezes w firmie technologicznej, olbrzymie doświadczenie biznesowe, bardzo fajne przykłady praktyczne i ciekawie poprowadzone warsztaty na temat strategii biznesowej startującego przedsiębiorstwa (inspirujące case study). Niestety nie widzę go na obecnej liście wykładowców, co jest na pewno sporą stratą.
  • Mariusz Kapusta - doświadczony kierownik projektów prowadzący własną firmę szkoleniową, szeroka wiedza z metodyk klasycznych i zwinnych. Prowadzi ciekawy kanał tematyczny na YouTube.
  • Mirosław Kaliński - człowiek z biznesu, przez lata pracujący w Microsoft, wykfalifikowany specjalista, obecnie dyrektor działu IT. Przy okazji bardzo interesująco i kompetentnie prowadzący zajęcia :)

Te osoby najbardziej utkwiły mi w pamięci. Ale bardzo dobrze oceniam też zajęcia z umiejętności miękkich i sztuki negocjacji prowadzone przez konsultantów z firmy szkoleniowej.

CENA

Obecnie cena za oba semestry wynosi 8900 zł (za moich czasów było jeszcze sporo mniej). Sami oceńcie czy to dużo. Płatność można wykonać w dwóch czy nawet czterech ratach. Tak jak wspomniałem dodatkowo płatne są egzaminy na certyfikat z tych szkoleń dodatkowych, za każdy trzeba zapłacić ok. 900 zł, ale nie są one obowiązkowe. 

PODSUMOWANIE

To czy wybierzemy studia podyplomowe i ewentualnie na jakim kierunku i uczelni zależy od bardzo wielu czynników. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie na jakim etapie kariery zawodowej jesteśmy i jak chcemy ją rozwijać. Co nam te studia dadzą i w czym pomogą. U mnie były impulsem do znalezienia nowej pracy :) Wybór kierunków studiów jest naprawdę szeroki i można znaleźć coś dla siebie, no może poza programowaniem, bo tutaj nie wiem czy jest sens taki kierunek. Jeżeli chodzi o projekty lub zarządzanie to na pewno warto, bo oprócz wiedzy ważny jest też networking i zdobywanie nowych kontaktów. To spora wartość dodana. Zarządzanie zasobami na PW można ocenić wysoko, wiele przedmiotów bardzo ciekawych, networking na wysokim poziomie (dużo znajomości po zakończeniu roku, grupy na Linkedin i Facebook). Wiadomo, że każdy znajdzie coś do czego się można przyczepić, ale tak pewnie jest wszędzie. A jeszcze dodam, że wykłady odbywały się czasami w podziemnych "czeluściach" wydziału elektroniki, co przy nudnym wykładzie nie napawało optymizmem. Otuchy dodawały za to zestawy kawowe z ciasteczkami i cukierkiem :) Może się już coś zmieniło co do lokalizacji sal. Wszystkie szczegóły na temat kierunku znajdziecie tutaj: https://zarzadzanie-it.pl/ 

dyplom

A niedługo przyjrzymy się podyplomówce na Koźmińskim.