Certyfikacja Professional Scrum Master I

O samym scrumie i ogólnie agile trochę już pisałem, teraz postaram się przybliżyć tematykę szkoleń i certyfikacji z tego zakresu. Po liczbie chętnych na takie szkolenia można wywnioskować, że zapotrzebowanie jest duże a sam scrum staje się coraz bardziej popularny. 

 Mamy obecnie dwie wiodące organizacje związane ze scrumem: Scrum.org i Scrum Alliance. Wynika to z podziału jaki miał miejsce kilka lat temu wśród twórców scruma. Chociaż tematyka szkoleń w obu przypadkach jest bardzo podobna, to sama certyfikacja wygląda inaczej. Dla Scrum.org mamy Professional Scrum Master I, PSM II i PSM III.  Podobnie dla Product Owner i Scrum Developer, chociaż tam kroków chyba jest trochę mniej. Stopnie certyfikacji Scrum Alliance dla Scrum Mastera nazywają się: Certified ScrumMaster (CSM) i Advanced Certified ScrumMaster  (A-CSM). Podstawowe porównanie wygląda następująco:

Professional Scrum Master I Certified ScrumMaster
ważny bezterminowo ważny 2 lata, odnowienie 100USD
80 pytań/ 1h 35 pytań/ 1h
próg 85% próg 65%
nie potrzeba szkolenia, opłata za 
egzamin 150USD
konieczne szkolenie
oparty o Scrum Guide oparty o Scrum Guide

 Który jest bardziej prestiżowy, trudno powiedzieć. Jak poszukiwałem szkoleń w tym zakresie to wydaje mi się, że więcej jest propozycji dla ścieżki Scrum Alliance. Ale niewątpliwie większe wymagania stawia Scrum.org :)

Zanim o egzaminie, trochę o szkoleniu i zasadach samego scruma. Jak wynika z powyższego żeby przystąpić do egzaminu na PSM I nie trzeba szkolenia. Można samemu zabrać się do nauki, przestudiować Scrum Guide i materiały z sieci. Ja jednak myślę, że warto udać się na szkolenie. Trwa ono dwa dni i daje bardzo dużo wiedzy praktycznej z tej tematyki. Poza tym jest też sporo zabawy no i można poznać ciekawych ludzi z branży. Koszt to ok. 2 tys. zł. Na moim szkoleniu było w sumie 15 osób, większość z IT, ale nie wszyscy. Sporo uczestników zajmuje się na co dzień analizą biznesową, więc nie byłem jedyny :) Przy tym widać, że dużo organizacji ma do czynienia ze scrumem, nawet jeśli nie bezpośrednio to gdzieś na styku. Podzielono nas na 3 pięciosoobowe grupy i to właśnie praca w grupach była najfajniejsza. Przede wszystkim zasada wzajemnej współpracy i dążenia do wspólnego celu, a tym samym szukania możliwości doskonalenia własnej pracy, tego nie da się doświadczyć w teorii. W trakcie zadań tworzyliśmy samoloty z papieru i figurki z klocków lego, także atmosfera dosyć luźna, ale to właśnie dobrze oddaje samego scruma. W moim przypadku wiedza wyniesiona po tych dwóch dniach na pewno była dużo bardziej wartościowa niż po spędzeniu godzin nad teorią. Czy szkolenie w pełni przygotowuje do egzaminu? Jest sporo przykładowych testów i omówienie typowych pytań, ale trzeba jednak samemu poświęcić trochę czasu na przygotowania po szkoleniu, m.in ze względu na wysoki próg zdania samego egzaminu - 85%.  

 Sercem scruma jest Sprint i to wokół niego wszystko się kręci. W skrócie jest to czas na jaki dzielimy pracę do wykonania (nie dłuższy niż miesiąc) i który za każdym razem daje nam jakiś działający kawałek produktu. 

scrum proces

Prostota tego podejścia wydaje się naprawdę zachwycająca. Ale samo używanie w organizacji nie jest już takie trywialne. Jak mówią sami twórcy scrum jest lekki, łatwy do zrozumienia, ale trudny do opanowania:) Oprócz samego sprintu i związanych z nim artefaktów i wydarzeń mamy 3 role, a Scrum Master jest jedną z nich. 

scrum roles and events

SM odpowiada za zarządzanie procesem i pilnowanie przestrzegania ogólnych zasad scruma. Nie ma dużej władzy nad zespołem deweloperskim, który jest w zasadzie mocno autonomiczny i samoorganizujący. Product Owner odpowiada za dostarczany produkt.

Scrum Guide ma około 17 stron, więc są to zasady w pigułce, które dobrze zrozumiane i wdrożone mogą przynosić duże korzyści dla organizacji. 

Wracając do certyfikacji - aby przystąpić do egzaminu należy zarejestrować się na stronie scrum.org i wykupić voucher za kwotę 150$. Jest on ważny bezterminowo, dlatego do egzaminu można przystąpić w dogodnym momencie, egzamin jest online i tylko w języku angielskim. Jak wspomniałem wcześniej trwa on godzinę, trzeba odpowiedzieć na 80 pytań, jedno bądź wielokrotnego wyboru, a żeby zdać należy uzyskać 85%. Na stronie scrum.org jest dostępny przykładowy zestaw 30 pytań - open assesment, daje on ogólny pogląd jak wygląda egzamin. Nie wystarczy jednak by się do niego przygotować. Warto poszperać w sieci i poszukać materiałów i przykładowych testów z wyjaśnieniem pytań i odpowiedzi. Parę przydatnych linków, które mogą się przydać: 

http://mlapshin.com/index.php/scrum-quizzes/sm-learning-mode/

http://www.testsahoy.com/it-certification/agile-and-scrum/mock-tests-for-scrum-(psm)

i niestety płatny zestaw quizów i egzaminu na https://www.volkerdon.com/ , kosztuje on 12$, więc mimo wszystko lepsze to niż 150$ za powtórkę egzaminu :)

Na podstawie przykładowych pytań można wyłapać jakie zagadnienia są poruszane na egzaminie i jak wyglądają mechanizmy pytań. Pytania potrafią być podchwytliwe, np. wiemy że backlog refinement nie powinien zajmować więcej niż 10% czasu zespołu deweloperskiego w czasie sprintu, natomiast w pytaniu może się zdarzyć czy jest to 10% czasu Product Ownera i wtedy odp. będzie przecząca. Trzeba też zwrócić uwagę na to co w scrumie musi być, a na to co może: burndown charty są polecane, ale w pytaniu czy są wymagane odpowiadamy nie :). 80 pytań w godzinę sprawia, że nie mamy za wiele czasu na zastanowienie, można sobie zaznaczyć pytania do których chcemy wrócić, ale czasem po prostu ciężko się z tym wyrobić. Ja zaznaczyłem sobie 6 takich, ale zdążyłem przejrzeć ponownie tylko 3, więc pierwszy wybór czasem jest najlepszy. Start egzaminu następuje po wpisaniu kodu otrzymanego po wykupieniu vouchera i zegar zaczyna cykać, zatrzymać się go nie da. Znane są też problemy techniczne z samą stroną, ja na zakończenie egzaminu, po zatwierdzeniu ostatniego pytania, dostałem takie komunikaty: 

scrum1

scrum2

Na szczęście po paru minutach strachu przyszedł mail z wynikami, a certyfikat pojawił się w profilu na scrum.org :) Jest on dostępny jako pdf i można sobie wydrukować, nie przychodzi pocztą jak w przypadku ITILa czy Prince. 

Mam nadzieję, że artykuł dostarczy zainteresowanym ciekawych informacji i życzę wszystkim powodzenia:)

W przypadku pytań zapraszam serdecznie na naszą grupę na facebooku lub kontakt email. 

 

Related Articles

BABOK Online

Certyfikat ECBA od IIBA

Przygotowania do CCBA

Idea portalu

Ideę powstania tej strony można bardzo trafnie podsumować słynnym Sokratesowym  „Scio me nihil scire „ - „wiem, że nic nie wiem”.  Celem i pomysłem stworzenia Naszego portalu jest korzystanie z doświadczenia i wiedzy, jak i dzielenie się swoimi pomysłami, lekcjami, autopsjami. Nie chcielibyśmy jednak aby powstała branżowa WIKIPEDIA, a zamiast suchej wiedzy były doświadczenia, studia przypadku, konkretne sytuacje prosto z biznesu. A więc praktyka ponad teorią.

Liczymy więc na Was społeczność ludzi związaną z zarządzaniem IT i odwiedzających tę stronę na dzielenie się pomysłami i doświadczeniami. Uczmy się wszyscy !!