Umiejętności managerskie - słowo wstępu

Łukasz - Admin. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Umiejętności miękkie to również bardzo ważny aspekt w pracy każdego potencjalnego managera. Zarządzanie czasem, myślenie strategiczne, wizjonerstwo jak również zarządzanie ludzmi, słuchanie ich, delegowanie zadań czy szukanie kompromisów pomiędzy celami pracowników, działu oraz firmy to i tak tylko niektóre z zagadnień spotykanych w pracy managera (nie tylko w IT).

W tym dziale chcielibyśmy publikować artykuły, wpisy mniej branżowe,a bardziej związane z innymi aspektami pracy i życie managera.  Chcielibyśmy abyście dzielili się swoimi sposobami na tzw "work life balance" czyli jak oddzielacie życie prywatne od zawodowego. Jakie są Wasze sposoby na odreagowywanie stresów w pracy.

Jeśli masz ciekawy sposób na zarządzanie czasem lub zespołem, używasz (bądż masz styczność) niekonwencjonalnych metod na osiąganie celów podziel się z Nami !

Już jesteśmy ciekawi :)

 

MBA dla kadry IT na Koźmińskim

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Ostatni już wpis (przynajmniej na razie :) ) z serii o studiach podyplomowych i doskonaleniu swoich umiejętności z pomocą uczelni wyższych. Kończymy mocnym tematem, czyli MBA (Master of Business Administration) dla kadry IT na Koźmińskim. Tutaj specyfika studiów różni się znacząco względem zwykłych studiów podyplomowych, o szczegółach poniżej.

Studia podyplomowe: Zarządzanie zasobami IT (PW)

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Wpis ten jest pierwszym z serii na temat studiów podyplomowych w obszarze IT, którą zapowiadałem dosyć dawno temu (niestety doskwiera brak czasu, więc pojawia się dopiero teraz) i która ma na celu przybliżyć pojęcie tego typu rozwoju zawodowego. Postaram się przedstawić trochę informacji i być może komuś ułatwię podjęcie decyzji nad wyborem dalszej ścieżki. Zaczynamy od Zarządzania Zasobami IT na Politechnice Warszawskiej.

Dynamika zespołu na przykładzie Drużyny Pierścienia

Łukasz - Admin. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

UWAGA, czytać z dużą dozą dystansu 😊 Pomysł na ten artykuł dojrzewał we mnie już od jakiegoś czasu. Trochę niezwykłe, a na pewno nieszablonowe. Zachęciły mnie do tego ostatnio podobne artykuły pojawiające się na mojej ścianie na LINKEDIN, porównania zarządzania w biznesie w analogii do zespołów muzycznych czy sportowych.  Jeśli chodzi o zarządzanie zespołem nawiązujące do sportu to miałem okazję dwukrotnie uczestniczyć w prelekcji Przemka Frasunkiewicza, trenera zespołu koszykarskiego Asseco Gdynia, która za każdym razem wgniatała w fotel.
Myślę, że samo stwierdzenie, że człowiek spoza branży IT, nieznający tematyki, występujący w trzecim dniu konferencji po południowym lunchu, potrafiący utrzymać niesamowite zainteresowanie i zaangażowanie publiczności w 150% przez 2 godziny mówi samo za siebie.

Miękkie aspekty zarządzania

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Jakiś czas temu uczestniczyłem w bardzo konstruktywnych warsztatach z miękkich umiejętności zarządzania projektami, a właściwie ogólnie z umiejętności zarządzania. Takiego typu szkolenia polecam każdemu, niezależnie od stanowiska i branży w jakiej pracuje. Wszędzie, gdzie mamy do czynienia z ludźmi, warto dowiedzieć się o ogólnych zasadach, które mogą nam często pomóc. Długo natomiast "zbierałem" się do napisania relacji z tego wydarzenia i ostatecznie doszedłem do wniosku, że ciężko mi będzie streścić klimat takich zajęć, postaram się jednak wypunktować parę zagadnień, które mi osobiście dały do myślenia.

Poziomy przywództwa

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Poziomy przywództwa, a dokładnie "The Leadership Pipeline" jest to rodzaj koncepcji opisującej drogę do rozwoju zawodowego na stanowisku lidera na poszczególnych szczeblach drabinki kariery. Koncepcja powstała na bazie książki o tym samym tytule autorstwa Rama Charana. Zmienia ona sposób myślenia o projektowaniu procesów rozwojowych i kreowaniu liderów w organizacji. 

Triber - zawód przyszłości

Łukasz - Admin. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Kilka miesięcy temu w Forbsie pojawił się artykuł na temat zawodu przyszłości który pojawia się w świecie korporacji – TRIBER.   Z angielskiego „Triber” to twórca plemienia.  W świeci biznesu „Triber” będzie oznaczał niezależnego menadżera odpowiedzialnego za zbudowanie konkretnego zespołu, który zrealizuje konkretny często niepowtarzalny projekt.

Lider w przyszłości

TB. Opublikowano w Umiejętności Managerskie

Wszyscy chyba odczuwamy jak dynamicznie zmienia się świat dookoła, a szczególnie jest to widoczne w sektorze IT. Nowe technologie powstają jak grzyby po deszczu, cyfryzacja, przetwarzanie danych, sztuczna inteligencja, można by wymieniać dosyć długo. Jak w takim środowisku wygląda rola lidera i jak ta rola wyglądać będzie za parę czy paręnaście lat? 

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj379
WczorajWczoraj388
Ostatni tydzieńOstatni tydzień2001
ŁącznieŁącznie124722
Zalogowanych użytkowników 0
Gości 7

Zaprzyjaźnieni