Zarządzanie projektami

Zarządzanie projektami - słowo wstępu

TB.

To jaką metodę prowadzenia projektu wybierzemy, bardzo często może zaważyć na sukcesie całego przedsięwzięcia. Nie podejmiemy dyskusji czy metodyka zwinna jest lepsza od kaskadowej czy odwrotnie, ale pokażemy dobre i słabe strony każdej z nich, oraz opiszemy sytuację w jakich sprawdzają się najlepiej. Oczywiście wszystko na bazie naszych wspólnych, bogatych doświadczeń :). Zastanowimy się też co nam dają certyfikacje i czy warto zgłębiać jeden nurt i zdobywać kolejne odznaki wtajemniczenia czy lepiej poznać wszystkiego po trochu na poziomie foundation. Agile, PMBOK, Prince, Scrum zaczynamy :)

 

 

Trendy w projektach w 2021 r.

TB.

Zgodnie z tradycją w tym wpisie zerkniemy na trendy w projektach w roku 2021. Niewątpliwie poprzedni rok był inny niż wszystkie, pandemia zrobiła swoje. Wiele firm straciło bardzo dużo, niektóre zaś wykorzystały szanse i się rozwinęły. Zmieniająca się rzeczywistość przełożyła się też na aspekty projektowe. Obecny rok też jest niepewny, świat nadal zmaga się z wirusem, elastyczność i odporność stają się bardzo ważnymi cechami, które umożliwiają zmiany, dostosowanie się do otoczenia. Zmiany są wdrażane za pomocą projektów, których tym samym jest więcej niż zwykle. Stąd też tematy zarządzania projektami, portfelem, zasobami, PMO są ważniejsze niż kiedykolwiek.  

PMP w nowej wersji cz.1

TB.

Odnalazłem właśnie na blogu ostatni wpis o PMI i PMP i się okazuje, że powstał równo rok temu :) Minęło trochę czasu, a zmiany w certyfikacji jeszcze nie weszły w życie. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego pandemia. W każdym razie zmiany przesunięto na początek stycznia 2021. Mówi się o nich coraz więcej, więc bardzo możliwe, że ten termin już nie zostanie zmieniony. W tym artykule przedstawię zarys zagadnień, które mają obowiązywać.

Studia podyplomowe: Zarządzanie projektem IT (Koźmiński)

TB.

O samych studiach podyplomowych i korzyści z takiego studiowania pisałem już wcześniej. Dzisiaj przyjrzymy się konkretnie jednemu, wybranemu kierunkowi, który ostatnio mnie interesuje - Zarządzanie projektem informatycznym na Akademii Leona Koźmińskiego.

Trendy w projektach w 2020 r.

TB.

Jakie są prognozy co do trendów w projektach w roku 2020. Czy bardzo różnią się od prognoz z zeszłego roku. Wydaje się, że nie. Od dłuższego czasu poruszamy się w granicach podobnych zagadnień. Zobaczmy jak to wygląda w tym roku.

Zadaniowy timeboxing w kalendarzu

TB.

Istnieje wiele sposobów na zarządzanie swoim czasem, na efektywne planowanie zadań itp. Temat jest na tyle szeroki, że nie wyczerpie go kilka artykułów, pojęcie timeboxingu (wywodzące się bodajże z technik zwinnych, AgilePM używa go oficjalnie w swojej nomenklaturze) zyskuje na popularności, pewnie dlatego, że żyjemy, pracujemy coraz szybciej, zadań jest coraz więcej a czasu coraz mniej. 

Certyfikacja PMI

TB.

O PMI jeszcze za dużo na portalu nie pisałem. Zacznę więc, choć nieco z innej strony, a mianowicie od certyfikacji w tym zakresie. A to dlatego, że pojawiły się informacje o zmianach w ścieżce certyfikacji na najbardziej popularny poziom - PMP. To może jeszcze rozszyfrujmy te dwa wymienione skróty: PMI - Project Management Institute (międzynarodowa organizacja zajmująca się promowaniem zagadnień 'projektowych', więcej o niej w oddzielnym artykule) oraz PMP - Project Management Professional - certyfikat z określonego poziomu wiedzy w zarządzaniu projektami.

Scrum czy nie scrum, oto jest pytanie

TB.

Coraz więcej firm odeszło już, albo jest w trakcie przechodzenia od tradycyjnych metodyk zarządzania projektami, do hasła, które wydaje się być lekarstwem na całe zło, czyli do Agile. Mówi się, że Scrum Master powoli zastępuje typowego PMa, że ta rola w końcu stanie się zbędna. Czy należy się tego obawiać, czy trzeba się przekwalifikowywać? 

Trendy w projektach w 2019 r.

TB.

Co nas czeka w nadchodzącym roku w dziedzinie zarządzania projektami? Jakie będą najpopularniejsze trendy i na czym warto się skupić rozwijając swoje kompetencje? Na te i kilka innych pytań spróbujemy odpowiedzieć poniżej. 

HackYeah 2018

TB.

Największy w Europie maraton programowania już za nami. Tym razem wydarzenie odbywało się w Warszawie w dniach 24-25 listopada. Oj działo się sporo, byliśmy blisko pobicia rekordu świata, ostatecznie skończyło się na ok. 2500 zarejestrowanych uczestników co i tak robi wrażenie. Miałem okazję być mentorem dla jednego z zadań i chciałbym się z Wami podzielić wrażeniami. 

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj84
WczorajWczoraj277
Ostatni tydzieńOstatni tydzień1586
ŁącznieŁącznie205229
Zalogowanych użytkowników 0
Gości 1

Zaprzyjaźnieni