Zarządzanie usługami

Zarządzanie usługami - słowo wstępu

Łukasz - Admin.

Jak powrzechnie wiadomo branża IT w Polsce przeżywa swój rozkwit, jak grzyby po desczu powstają nowe centra biznesowe, firmy z zagranicznym kapitałem, zarówno te duże – znane marki, jaki te mniejsze, przenoszą swoje centra operacyjne do naszego kraju. Dlaczego ? Odpowiedź jest oczywista. Nasi krajowi specjaliści zapewniają dobrą jakość za względnie niską cenę. Według kilku wiarygodnych źródeł, polscy programiści zajmują 3 miejsce na świecie zaraz za Chinami i Rosją. A jak wynika z danych Komisji Europejskiej do 2020 roku w Europie może brakować nawet 800 tys. specjalistów IT. Gdzie ich więc szukać ? W Polsce

Również (względnie) stabilna sytuacja geopolityczna stwarza dobre warunki dla inwestorów, którzy chcą robić biznes wlaśnie u nas. Na chwilę obecną szacuje się, również w naszym kraju brakuje 50 tys. Specjalistów IT.

Podejścia do zarządzania usługami: ISO vs ITIL

Łukasz - Administrator.

Istnieją na rynku przedsiębiorstwa, które mogą się pochwalić spełnionymi normami i certyfikatami ISO 20000, lub co jest jeszcze częstsze, zaadaptowały metodykę ITIL do zarządzania usługami. Czy oba te podejścia coś łączy ? Czy wzajemnie się wykluczają ? A może jest gdzieś złoty środek ?

Enterprise Service Management

Łukasz - Admin.

Od dawna nie jest tajemnicą, że sporo praktyk, zachowań czy trendów wychodzi poza IT i przenosi się na inne branże. Chociażby Agile. Zachodzą również adaptacje w przeciwnym kierunku – modny ostatnio Lean IT. Nie ma się oczywiście co dziwić, że dobre praktyki podążają do innych mniej rozwiniętych w swoim obszarze sektorów.

Self Service - „zerowa” linia wsparcia

Łukasz - Admin.

W ostatnich latach wiele działów IT wysunęło się na czoło swoich firm z różnych sektorów gospodarki pomagając kierownictwu kreować wartość.  IT stało się zarówno częścią produktów jak i uprościło/usprawniło procesy tworzące tę wartość.  W świecie, gdzie technologia daje przewagę, upraszcza życie, obniża koszty lub stwarza nowe szanse takie posunięcie jest logiczne a wręcz konieczne. 
Ciekawym pytaniem jest również to czy to działy IT same chcą prowadzić firmowy pojazd, czy bardziej są do tego zachęcane przez kierownictwa. To byłoby ciekawym rozważaniem na odrębny artykuł.

Problemy z długiem technologicznym

Łukasz - Admin.

Dzisiaj chciałbym napisać o problemie tzw. „długu technologicznego”.  Temat dość słabo poruszany, a jednak dotyka wysoki procent firm. Obecnie rozwój nowych technologii jest szybki i firmy starają się za nim nadążać wprowadzając coraz to nowe rozwiązania: zarówno dla potrzeb biznesowych, jak i trochę - czasami ślepej - pogoni za nowymi rozwiązaniami. Niekiedy jest to podyktowane rynkiem (który wymaga innowacyjności), konkurencją, czy też potrzebami obniżki kosztów, co nowa technologia umożliwia.

Wsparcie IT a wielkość firmy cz.1

Łukasz - Admin.

Nie ma obecnie na świecie firmy, która choć w małym stopniu nie opierała się bądź nie potrzebowała rozwiązań IT.  Zaczynamy tutaj nawet od jednoosobowych działalności, start-upów, małe firmy (np. lokalne, regionalne), średnie przedsiębiorstwa, aż po ogromne światowe korporacje.

IT Service Management - wprowadzenie do wybranych procesów

Artur Lachowicz.

Organizacja która zdecyduje się na wprowadzenie profesjonalnych standardów zarządzania usługami IT (ang. IT Service Management – ITSM), najprawdopodobniej skorzysta z zaleceń zawartych w zbiorze dobrych praktyk dla działów IT czyli biblioteki ITIL (ang. Information Technology Infrastructure Library). ITIL został opracowany w Wielkiej Brytanii. Jego początki sięgają lat 80 XX wieku ale jest stale rozwijany i obecnie aktualną wersją jest wersja trzecia. Określenie ITIL’a standardem byłoby na wyrost. Jest to raczej zestaw szczegółowych metod postępowania oraz rekomendacji mających na celu dostarczanie usług IT dla biznesu w efektywny, skuteczny i dopasowany sposób.

Procesy ITIL – ważne i ważniejsze? Część 1

Łukasz - Admin.

Jeśli chodzi o temat zarządzania usługami to o ITILu słyszeli chyba wszyscy.  Wydaje się jednak że działy IT, zarówno w dużych jak i średnich firmach nie do końca mają pomysł jak wdrożyc procesy ITIL’owe dostosowane do potrzeb i sytuacji w danej organizacji.

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj61
WczorajWczoraj277
Ostatni tydzieńOstatni tydzień1563
ŁącznieŁącznie205206
Zalogowanych użytkowników 0
Gości 1

Zaprzyjaźnieni