ChatGPT w pracy: Rewolucja w dostępie do informacji i automatyzacji zadań

W dobie cyfrowej transformacji, narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, zyskują na znaczeniu, przekształcając sposób, w jaki wykonujemy zadania w miejscu pracy. ChatGPT, będący zaawansowanym modelem językowym, oferuje unikalne możliwości, które mogą być wykorzystane do optymalizacji różnych aspektów pracy zawodowej.

  1. Aspekt – stosowanie CHAT GPT jako lepszej wyszukiwarki

    Tradycyjne wyszukiwarki internetowe, takie jak Google czy Bing, od lat stanowią podstawowe narzędzia do zdobywania wiedzy i informacji. Jednakże, ChatGPT oferuje podejście, które w wielu aspektach przewyższa te tradycyjne metody. Dzięki zdolności do prowadzenia interaktywnych dialogów, ChatGPT umożliwia użytkownikom nie tylko zdobycie pożądanych informacji, ale również wyjaśnienie złożonych koncepcji w prosty i zrozumiały sposób. To przekształca proces wyszukiwania w bardziej dynamiczną i spersonalizowaną interakcję, co może znacznie zwiększyć efektywność pracy i nauki.

    żeby nie było jednak tak różowo, to trzeba wiedzieć, że nawet wersja płatna GPT 4.0 korzysta z wiedzy dostępnej do danej daty (na chwilę pisania tego artykułu jest to kwiecień 2023).

    Po drugie, sprowadzanie tak zaawansowanej technologii do roli wyszukiwarki to jak wzięcie najlepszego szwajcarskiego scyzoryka i używanie go tylko do smarowania chleba.

  2. Zastępowanie czynności a zanik wiedzy eksperckiej

Automatyzacja zadań za pomocą narzędzi AI, jak ChatGPT, niesie ze sobą wiele korzyści, w tym oszczędność czasu i zasobów. ChatGPT może przejąć rutynowe zadania, takie jak odpowiadanie na e-maile, generowanie raportów czy nawet tworzenie kodu programistycznego. Chociaż te udogodnienia są niezaprzeczalnie wartościowe, istnieje również ryzyko, że nadmierne poleganie na automatyzacji może prowadzić do zaniku wiedzy eksperckiej. Gdy maszyny przejmują coraz więcej zadań, pracownicy mogą stracić motywację do pogłębiania swoich umiejętności i wiedzy w danym obszarze.

W moim odczuciu najlepszą kombinacją w tej chwili jest mieszkanka wiedzy eksperckiej wraz z użyciem AI. Wtedy wyniki osiągane są najlepsze.

W momencie stopniowego zaniku tego pierwszego elementu, AI o ile nie będzie ewoluowało do samonauki, może mieć problem z interpretacją Naszych zapytań i odpowiadaniem bardziej szczegółowo niż generalnie.

  1. Cierpliwe uczenie ChatGPT

Efektywne wykorzystanie ChatGPT w pracy wymaga podejścia opartego na cierpliwości i stopniowym uczeniu narzędzia. Aby ChatGPT mógł skutecznie wspierać specyficzne potrzeby i zadania, użytkownicy powinni poświęcić czas na dostosowanie interakcji i uczenie modelu swoich preferencji oraz specyfiki branży. To podejście, "cierpliwe uczenie", zakłada stopniowe wprowadzanie ChatGPT w kontekst pracy, co może zwiększyć jego skuteczność i dokładność odpowiedzi. Nie chodzi o "masz i rób", ale o świadome kształtowanie interakcji, które z czasem przynosi lepsze rezultaty.
Częstym błędem jest wiara w doskonałość bądź co bądź dopiero raczkującej technologii i wrzucenie jej koszyka niepoukładanej logicznie wiedzy oraz oczekiwanie natychmiastowych wyników.

  1. Kolejne etapy rozwoju GPT

Obserwując zachwyt zarówno odbiorców indywidualnych, ale przede wszystkim organizacji, które widzą ogromny potencjał do ewolucji swoich usług, czy nowych rynków, automatyzacji czy rozwoju, widzimy ogromne nakłady na adaptację tech technologii i poszerzanie jej możliwości.

Widać potencjalne nowe funkcje takie jak pluginy, uczone boty, sklepy z rozwiązaniami stworzonymi przez społeczność, ale również bardziej zaawansowane prace na istniejącymi rozwiązaniami lub nowymi z „silnikiem” GPT wbudowanym, lub komunikującym się poprzez API.

Interesująco zapowiada się również premiera (wciąż odległa) nowego Windowsa 12 już z wbudowaną technologią AI.

 

Podsumowując, ChatGPT reprezentuje nową erę w dostępie do informacji i automatyzacji pracy. Jako zaawansowana "wyszukiwarka", oferuje możliwości daleko wykraczające poza tradycyjne metody, wprowadzając personalizację i interaktywność do procesu zdobywania wiedzy. Jednocześnie, istotne jest rozpoznanie potencjalnych ryzyk związanych z zanikiem eksperckiej wiedzy oraz zrozumienie, że kluczem do efektywnego wykorzystania ChatGPT jest cierpliwe i świadome jego uczenie. W przyszłości możemy spodziewać się dalszych innowacji, które będą kontynuować rewolucję w miejscu pracy, zapewniając narzędzia jeszcze bardziej dostosowane do naszych potrzeb.

Related Articles

Jak stworzyć dobre webinarium?

Big Data w marketingu

Idea portalu

Ideę powstania tej strony można bardzo trafnie podsumować słynnym Sokratesowym  „Scio me nihil scire „ - „wiem, że nic nie wiem”.  Celem i pomysłem stworzenia Naszego portalu jest korzystanie z doświadczenia i wiedzy, jak i dzielenie się swoimi pomysłami, lekcjami, autopsjami. Nie chcielibyśmy jednak aby powstała branżowa WIKIPEDIA, a zamiast suchej wiedzy były doświadczenia, studia przypadku, konkretne sytuacje prosto z biznesu. A więc praktyka ponad teorią.

Liczymy więc na Was społeczność ludzi związaną z zarządzaniem IT i odwiedzających tę stronę na dzielenie się pomysłami i doświadczeniami. Uczmy się wszyscy !!