Sektor IT to jedna z branż, która zachowuje najlepsze prognozy na najbliższe lata. Szeroki wachlarz stanowisk, rosnąca potrzeba zatrudniania wyspecjalizowanych specjalistów w nowo powstających obszarach sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się szkoleniami i rozwojem zawodowym w dziedzinie informatyki i technologii, z profilem związanym z wdrożeniem procesów digitalizacji lub opracowania projektów w start-upach.
Co trzeba umieć?
Specjalista ds. sieci IT powinien posiadać doświadczenie w konfigurowaniu i eksploatacji sieci VPN, LAN, WLAN, znać zagadnienia związane z administracją serwerów, systemów, aplikacji, posiadać umiejętności programowania i wiedzę techniczną umożliwiająca identyfikację i rozwiązywanie problemów związanych z oprogramowaniem, sprzętem i sieciami komputerowymi.
Przydadzą się też kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w zespole czy umiejętność autoprezentacji, na przykład developerzy nie spędzają całego dnia na kodowaniu - część z nich ma bezpośredni kontakt z klientem, musi przedstawiać możliwości realizacji projektu na spotkaniach. Absolutna konieczność to aktywne korzystanie z GitHuba, gdzie można zapisywać wszystkie zmiany w pisanym kodzie bez ryzyka jego utraty, a także udostępniać swój kod innym programistom i zdalnie z nimi współpracować w czasie rzeczywistym.
Na początku najlepiej zarejestrować profil na LinkedIn i regularnie rozszerzać sieć kontaktów, pisząc bezpośrednie wiadomości do rekruterów z wybranych firm. Sam proces rekrutacji specjalisty jest zazwyczaj dwuetapowy. Pierwszy etap to standardowa rozmowa z rekruterem HR, podczas której ustalane są wstępne warunki i następuje pierwsze sprawdzenie wiedzy danej osoby. Etap drugi składa się również z rozmowy, ale również z części praktycznej, czyli testu lub zadania sprawdzającego szczegółową wiedzę i umiejętności kandydata wymagane na danym stanowisku.
Jakie zawody w IT są najciekawsze?
IT jest sektorem zawodów wschodzących, najbardziej poruszającym się w tempie innowacji. Co więcej, jest branżą najmniej konkurencyjną, kandydat musi pokonać średnio 11 chętnych na stanowisko, czyli cztery razy mniej niż w innych przypadkach. Istnieje bowiem niewielu specjalistów przeszkolonych zgodnie z wymaganiami firm z branży, a liczba potrzebnych firmom pracowników jest większa niż ilość studentów kończących uczelnie o odpowiednich profilach.
Sektor IT oferuje na ogół bardzo dobre warunki pracy, wynagrodzenia powyżej średniej, możliwość pracy zdalnej, możliwość ciągłego rozwoju. Jeśli chcesz rozpocząć pracę w branży, najlepiej będzie celować w najmniej konkurencyjne zawody (architekci IT, programiści, analitycy), są to jednocześnie stanowiska najlepiej płatne. Najwięcej specjalistów przygotowanych zostaje do pracy w dziedzinach: Helpdesk, Sprzęt, sieci i bezpieczeństwo oraz Zarządzanie projektami.
Nowe zawody, wymagające wysokiego poziomu kompetencji to: Blockchain Engineer, Specjalista Agile / Scrum lub UX, Konsultant ds. Cyberbezpieczeństwa lub konsultant ds. Hakowania, Programista aplikacji mobilnych, Programista rozwiązań Big Data, Specjalista ds. Robotyki.
*Autorką tekstu jest Marianna Płatek - Redaktor TechWarn, strony poświęconej cyberbezpieczeństwu i technologii. Uwielbia pisać, kocha swQoją niezależność. Copywriterka i tłumaczka. Podróżniczka. Freelancerka, pełna pasji dla tego, co robi.