Ciężko jest znaleźć na naszym rynku wartościowe szkolenie z analizy biznesowej. Co prawda dzisiaj jest już lepiej niż jeszcze parę lat temu, ale nadal nie wygląda to super dobrze. Szukając szkolenia przygotowującego do certyfikacji IIBA w Warszawie znalazłem tylko dwie firmy... Stąd zamiast na CCBA zdecydowałem się ECBA (opis tutaj ). Ale w międzyczasie udało mi się trafić bardzo ciekawe szkolenie, które zdecydowanie polecam.
A mowa tutaj o szkoleniu Analiza biznesowa w cyklu życia projektu (Business Analysis in a Project Life Cycle) organizowanym przez firmę MTDC (wpisując taki tytuł bez problemu znajdziecie link w sieci). O samej firmie niewiele wcześniej wiedziałem, ale spotkałem się z pozytywnymi opiniami, a decydującym czynnikiem wyboru była osoba trenera. O Darrylu napiszę później, teraz trochę o samym wydarzeniu. Szkolenie trwa 3 dni i stanowi solidną dawkę wiedzy z analizy, popartą ciekawymi przykładami z praktyki. Terminów w ciągu roku jest niewiele, średnio co 3-4 miesiące, nie wiem czy to zależy od małej ilości chętnych czy od dostępności trenera. Myślę, że bardziej to pierwsze, jakoś mam wrażenie że analitycy, których jest przecież coraz więcej, szukają bardziej wiedzy w sieci niż podczas szkoleń stacjonarnych. Można się zapisać na kursy online do Hani czy do Michała, czy też samemu poszperać w materiałach. Zresztą sam przygotowując się do ECBA tak właśnie robiłem :) Jednak nadal widzę olbrzymią wartość szkoleń stacjonarnych, spotkania z profesjonalnym trenerem, który dużo ścieżek wydeptał i sporo zobaczył. Może jestem już starej daty. W każdym razie udało mi się dostać na termin czerwcowy, szkolenie trwało 3 dni i obejmowało tematy z zakresu:
- Podstawy analizy biznesowej
- Rozpoznanie i analiza interesariuszy
- Zrozumienie źródeł i zakresu projektu
- Wymagania - droga do rozwiązania
- Tworzenie wartości dodanej dla organizacji.
Bardziej obszerny opis tych zagadnień zamieszczałem już kiedyś tutaj: http://zarzadzanieit.com.pl/index.php/home/analiza-it/63-ccba1 . Przekrój tematów był skomponowany odpowiednio dla osób zaczynających przygodę z analizą jak i dla bardziej zaawansowanych, a do tego przedstawione w logiczny i przystępny sposób. Nie zabrakło też pracy w grupach i wspólnej dyskusji na dany temat. I to jest chyba najciekawsze w takich wydarzeniach - można się spotkać z ludźmi, którzy robią na co dzień podobne rzeczy, zweryfikować co się sprawdza w praktyce, co można zmienić, ulepszyć. Uczestnicy z różnych branż, z różnych części Polski, Wrocław chyba przeważał. I w sporej części anglojęzyczni (chyba nie wspomniałem - szkolenie było prowadzone po angielsku, z polska tłumaczką, która doskonale sobie dawała radę). Organizacyjnie też na 10, fajne miejsce, lokalizacja dobra dla przyjezdnych - blisko lotniska, dostępny parking i baza noclegowa, pyszne jedzenie :) Może to detale, ale też wpływają na odbiór szkolenia. Początkowo obawiałem się, że udział tłumacza znacznie wydłuży poszczególne sesje, o dziwo jednak wszystko się spinało. Jeszcze wspomnę, że zakres był ułożony w oparciu o BABOKa, tak samo materiały które otrzymaliśmy. W opisie szkolenia znajduje się wzmianka, że przygotowuje ono do certyfikatu CCBA, z tym jednak byłbym ostrożny, daje pewne podstawy, ale sam certyfikat wymaga więcej przygotowań. Do ECBA być może wystarczy. Natomiast po 3 dniach otrzymujemy profesjonalny dyplom ukończenia dający 24 PDu, które do certyfikacji IIBA jak najbardziej się przydają.
Trochę o samym trenerze, niewątpliwie gwiazda programu - Darryl Booker. Osoba o olbrzymim doświadczeniu, w IT od 1983 roku dotykając różnych specjalności. Obecnie oprócz roli instruktora i konsultanta prowadzi firmę konsultingową zajmującą się szerokim zakresem wsparcia organizacji w zarządzaniu, analizie czy wdrażania nowych technologii. Potrafi na analizę spojrzeć z szerokiej perspektywy, dostrzegając zagadnienia strategiczne i potem schodząc do najdrobniejszych elementów. Wśród licznych certyfikatów czy tytułów amerykańskich uczelni posiada CBAP, blisko współpracuje też z PMI. Słowem człowiek orkiestra, przy czym zachowuje luźne podejście, ma świetne poczucie humoru i prowadzi zajęcia naprawdę przystępnie. Zresztą ktoś z uczestników znalazł jego profil na filmwebie i się okazało że miał też epizod filmowy :) W przerwach można było sobie pogadać o problemach bieżącej pracy, Darryl chętnie udzielał wskazówek, podpowiadał też jak efektywnie poprowadzić dalszą ścieżkę kariery. Ze swoich doświadczeń opowiadał nam jak pracując w IBM brał udział w projekcie podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie (1996 rok). Wdrażali innowacyjne na tamte czasy automaty do sprzedaży biletów. Projekt wielki, obarczony dużym ryzykiem, dodatkowo prestiżowy i z nieprzekraczalnym deadlinem, mega wyzwanie, które zostaje na lata. Wymagania spływały nieustannie, ciągle pojawiały się nowe pomysły (czemu do takiego automatu nie dodać funkcji lokalizacji lub wezwania pomocy w razie wypadków:) ) a termin nie podlegał negocjacji. Ostatecznie zakończyło się pozytywnie, a wnioski owocowały w kolejnych projektach. Trzy dni minęły bardzo szybko i można tylko żałować, że szkolenie nie trwa co najmniej pięć.
Ogólnie polecam takie czy inne szkolenia, poszerzanie wiedzy, spotykanie się z ludźmi z branży i wymienianie doświadczeń. Na powyższym byłem, widziałem i mogę powiedzieć że jest ok, natomiast na rynku można znaleźć (chociaż nie tak łatwo) inne, może równie wartościowe, chodzi o to że ogólnie warto. Niedługo też ReQuest, tym razem we Wrocławiu. Kalendarz dla analityka z roku na rok robi się coraz ciekawszy :)