Relacja z reQuest 2021

Za nami reQuest 2021 - konferencja dedykowana analitykom biznesowym, inżynierom wymagań, członkom zespołów projektowych. W tym roku wyjątkowo online, chociaż może ta formuła się przyjmie na stałe. Dla nas ta edycja była szczególna pod jeszcze jednym względem - zostaliśmy partnerem medialnym wydarzenia :) ZarządzanieIT pojawiało się w komunikacji medialnej reQuest, jak również podczas samej prezentacji było widoczne nasz logo. Jest nam bardzo miło. Poniżej kilka słów podsumowania.

Jak zawsze reQuest to dwa dni spotkań, jeden w formie warsztatów, drugi to dzień wykładowy. Niestety nie udało mi się dołączyć do warsztatów, szczególnie szkoda tego prowadzonego przez Agatę i Artura (User Story Mapping), bo jestem pewien, że był bardzo ciekawy, zresztą widziałem też pozytywne komentarze :)  Temat jest kontynuowany i rozwijany przez wspomnianą dwójkę w formie darmowego mailingu, który serdecznie polecam, więcej szczegółów tutaj: https://storymapping.pl/.

Wracając do reQuest, konferencja drugiego dnia było prowadzona przez Zooma, oprócz prezenterów na ekranie mieliśmy podgląd do tłumaczenia na język migowy, co wg mnie jest świetnym pomysłem. Nie wiem jak Panie dawały sobie radę ze słownictwem IT, ale wielki szacunek dla nich :) Słuchacze nie mogli włączyć kamery i mikrofonu, jedyną formą interakcji był czat. Trochę szkoda, chociaż być może ze względu na liczbę uczestników to jedyna opcja. A słuchaczy w pierwszych godzinach było ok 220. Nie zauważyłem żadnych problemów technicznych, prezentacje przebiegały sprawnie i zgodnie z harmonogramem.

10 prelekcji, które usłyszeliśmy to:

1. Bartosz Chrabski - Wsparcie zarządzania wymaganiami dla budowy skomplikowanych produktów z IBM Doors Next. Chyba jedyny prezenter, który nie pokazał się na kamerze :) IBM jako sponsor wydarzenia, a narzędzie trochę jak EA do modelowania wymagań. Podobno fajne funkcjonalności, ja jakoś nie byłem zachwycony.

2.Katarzyna Morawska - W pogoni za szczęściem użytkownika. Ciekawa i spójna prezentacja, bardzo pozytywna osoba. Kasia opowiadała o tym jak zbierać wymagania i jak zrozumieć i znaleźć wspólny język z klientem.

3. Maria Sobczyk-Hibner - Business Change Management. Wykład o certyfikacji Prosci i sposobie adkar, czyli metodologii change managementu. 

4. Olga Springer - Wymagania w świecie product managera. O tym kim jest produkt manager, za co jest odpowiedzialny, z kim współpracuje, jak wyglądają relacje product managera i product ownera. Olga jak zwykle bardzo ciekawie i kompetentnie prowadziła wykład. Widać doświadczenie i dużą wiedzę.

5. Kamil Goryń - Cybersecurity - jak postawić i wyegzekwować wymagania w projekcie. Temat na czasie, kwestia umiejscowienia i zarządzania wymaganiami bezpieczeństwa w trakcie tworzenia rozwiązań. Edukacja i zwiększanie świadomości użytkowników, jako istotny element w tej układance.

6. Sara Legawiec - Co ma Gherkin do medytacji. Przyznam szczerze, że po wykładzie nadal nie wiem :) Trochę o samym Gherkinie, ale i nastawieniu do życia. O tym pierwszym przygotuję niedługo obszerniejszy wpis.

7. Michał DusińskiDefinition of Done. Niewypowiedziane oczekiwania zniszczą każdy związek. Bardzo ciekawy wykład, dużo przykładów z życia i świetna energia prowadzącego. Wg mnie najlepsza tegoroczna prezentacja. Michał prowadzi swojego bloga, serdecznie polecam - https://agilektorydziala.pl/  

8. Kamila Gawrońska4 metryki, o których zapomniałeś przy wytwarzaniu oprogramowania. Chodzi o metryki devopsowe - lead time for changes, deployment frequency, failure rate, time to restore. Ciekawie przedstawione, chociaż nie do końca złapałem istotę zagadnienia.

9. Marek ZasłonaEtyka analityka – czyli jak nie oszaleć pozostając sobą? Marek opowiadał jak nie dać się zwariować w codziennym pędzie obowiązków zawodowych i zachować zdrowy work life balance. Było też o tym, że nie wszystko można kupić :) 

10. Radosław OrszewskiRoadmapa to nie rozkład jazdy autobusów. Radek to niezależny coach lean agile, trener kanban, założyciel lean cofe we Wrocławiu, opowiadał o umiejętnym zarządzaniu roadmapa produktu czy projektu. Bardzo fajnie przygotowane grafiki na prezentacji.

 

 

Jeżeli byliście dajcie znać jak Wam się podobało :) Dla mnie na plus i im więcej takich wydarzeń tym lepiej.

Related Articles

WDI 2019

HackYeah 2018

ReQuest 2018

Idea portalu

Ideę powstania tej strony można bardzo trafnie podsumować słynnym Sokratesowym  „Scio me nihil scire „ - „wiem, że nic nie wiem”.  Celem i pomysłem stworzenia Naszego portalu jest korzystanie z doświadczenia i wiedzy, jak i dzielenie się swoimi pomysłami, lekcjami, autopsjami. Nie chcielibyśmy jednak aby powstała branżowa WIKIPEDIA, a zamiast suchej wiedzy były doświadczenia, studia przypadku, konkretne sytuacje prosto z biznesu. A więc praktyka ponad teorią.

Liczymy więc na Was społeczność ludzi związaną z zarządzaniem IT i odwiedzających tę stronę na dzielenie się pomysłami i doświadczeniami. Uczmy się wszyscy !!