Ścieżki kariery analityka biznesowego

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, rola analityka biznesowego staje się coraz bardziej istotna dla sukcesu organizacji. Analitycy biznesowi odgrywają kluczową rolę w rozumieniu potrzeb klientów, identyfikowaniu problemów biznesowych oraz proponowaniu rozwiązań, które przynoszą wartość dodaną. Jednak ścieżka kariery analityka biznesowego jest zróżnicowana i oferuje wiele możliwości rozwoju, począwszy od stanowisk początkujących, aż po rozwinięte role menedżerskie i strategiczne.

W tym wpisie chciałbym podzielić się z Wami własnym spojrzeniem na etapy rozwoju kariery analityka biznesowego oraz opcjom ścieżek, które mogą przynieść sukces zawodowy. Skupiam się tutaj wyłącznie na obszarze czystej analizy, pomijając świadomie ścieżki typu analityk -> kierownik projektu, czy analityk -> product owner (coraz częściej spotykane w naszym otoczeniu). Swoją drogą znam wiele osób które przebranżowiły się z dewelopera na analityka, ale nie słyszałem o sytuacji odwrotnej :) Pomijam też kwestie backgroundu (biznesowy czy techniczny), to będzie temat oddzielnych przemyśleń. 

Wracając do sedna, możemy mieć takie role:

  1. Początkujący analityk biznesowy (Junior BA) - na początku drogi zawodowej analityk biznesowy zazwyczaj rozpoczyna swoją karierę jako Junior BA. Jest to etap, na którym osoba ta zdobywa podstawowe umiejętności analityczne i poznaje procesy biznesowe oraz narzędzia stosowane w pracy analityka. Przykładowe obowiązki Junior BA mogą obejmować zbieranie wymagań od interesariuszy, wspieranie w tworzeniu dokumentacji projektowej oraz uczestnictwo w spotkaniach zespołu.
    Na stanowisku juniora pracujemy przeważnie ok 2 lata.
  2. Analityk biznesowy (BA) - w miarę nabierania doświadczenia i rozwijania umiejętności, analityk biznesowy może awansować na stanowisko mid-BA. Na tym etapie, osoba ta jest bardziej samodzielna i aktywnie uczestniczy w całym cyklu życia projektu, od zbierania wymagań, poprzez analizę i specyfikację, aż po wsparcie w testowaniu i wdrażaniu rozwiązań.
    Na tym stanowisku "spędzamy" średnio 3-5 lat.
  3. Starszy analityk biznesowy (Senior BA) - po kilku latach praktyki (średnio ok 6-8) i zdobyciu bogatego doświadczenia, analityk biznesowy może awansować na stanowisko Senior BA. Jest to ekspert w swojej dziedzinie, który nie tylko wykonuje zadania analityczne, ale również pełni rolę mentora dla młodszych członków zespołu oraz wspiera w podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych.

Po osiągnięciu poziomu Senior BA, analityk biznesowy może podjąć decyzję o dalszym rozwoju kariery, wybierając jedną z dwóch głównych ścieżek: menedżerską lub strategiczną.

Ścieżka menedżerska: Osoby, które preferują pracę zespołową i posiadają zdolności lidera, mogą wybrać ścieżkę menedżerską. Na tym etapie, analityk biznesowy może zostać kierownikiem zespołu analityków lub dalej, dyrektorem obszaru analizy czy też PMO, nadzorującym cały proces realizacji projektów oraz wspierającym rozwój zespołu. Niewątpliwie bardzo wymagające stanowisko i występujące raczej w dużych organizacjach, gdzie dział projektowy jest mocno rozbudowany.

Ścieżka strategiczna (Strategiczny BA): Z kolei osoby, które lubią analizę strategiczną i podejmowanie kluczowych decyzji biznesowych, mogą wybrać ścieżkę strategiczną. W tej roli analityk biznesowy staje się kluczowym doradcą dla zarządu i senior managementu, wspierającym w formułowaniu długoterminowych strategii biznesowych oraz przewidywaniu przyszłych trendów rynkowych. 

Rola niezależnego konsultanta

Dodatkowo, istnieje również opcja kariery analityka biznesowego jako niezależnego konsultanta, który łączy w sobie elementy roli Senior BA, BA Team Leader oraz Stratega Biznesowego. Taka osoba często pracuje jako freelancer lub współpracuje z firmami konsultingowymi, świadcząc usługi doradcze na różnych etapach projektów biznesowych. Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć trochę więcej o tej roli to zapraszam do kontaktu :)

Podsumowując: rozwój kariery analityka biznesowego oferuje wiele fascynujących możliwości, począwszy od stanowisk juniorskich, aż po zaawansowane role menedżerskie i strategiczne. Kluczem do sukcesu jest nie tylko zdobycie odpowiednich umiejętności i doświadczenia, ale także świadome wybieranie ścieżki rozwoju, która najlepiej odpowiada Waszym indywidualnym zainteresowaniom i aspiracjom zawodowym. Niezależnie od wybranej ścieżki, rola analityka biznesowego pozostaje bardzo istotna dla osiągnięcia sukcesu biznesowego oraz tworzenia rozwiązań, które przynoszą wartość dodaną dla klientów i organizacji. Dlatego też, kontynuowanie rozwoju zawodowego i dążenie do doskonałości w tej dziedzinie stanowi nieustanną podróż, która może być niezwykle satysfakcjonująca i pełna wyzwań. A ja szczerze Was zachęcam do wyruszenia w tą podróż.

Related Articles

Idea portalu

Ideę powstania tej strony można bardzo trafnie podsumować słynnym Sokratesowym  „Scio me nihil scire „ - „wiem, że nic nie wiem”.  Celem i pomysłem stworzenia Naszego portalu jest korzystanie z doświadczenia i wiedzy, jak i dzielenie się swoimi pomysłami, lekcjami, autopsjami. Nie chcielibyśmy jednak aby powstała branżowa WIKIPEDIA, a zamiast suchej wiedzy były doświadczenia, studia przypadku, konkretne sytuacje prosto z biznesu. A więc praktyka ponad teorią.

Liczymy więc na Was społeczność ludzi związaną z zarządzaniem IT i odwiedzających tę stronę na dzielenie się pomysłami i doświadczeniami. Uczmy się wszyscy !!