O samych studiach podyplomowych i korzyści z takiego studiowania pisałem już wcześniej. Dzisiaj przyjrzymy się konkretnie jednemu, wybranemu kierunkowi, który ostatnio mnie interesuje - Zarządzanie projektem informatycznym na Akademii Leona Koźmińskiego.
Trzeba przyznać, że Koźmiński ma wiele ciekawych kierunków w kształceniu podyplomowym, można też tam znaleźć interesujące ścieżki MBA (o tym postaram się jeszcze napisać w kolejnych artykułach). W sekcji IT jest kilka kierunków, m.in. związanych z SAPem, Big Data czy automatyzacją procesów. I jest też wspomniany kierunek - Zarządzanie projektem IT. Napiszę o nim nie z punktu widzenia absolwenta (jeszcze nie:) ), ale postaram się ocenić co tam ciekawego się kryje.
Niewątpliwie dużym plusem jest fakt, że studia prowadzone są we współpracy z firmą Octigo zajmującą się szkoleniami i konsultingiem w zakresie project managmentu. Można się więc spodziewać podejścia bardziej szkoleniowego niż akademickiego, konkretnej, biznesowej wiedzy, a nie wykładowej teorii. Studia taką mają opinie i na to szczerze liczę. Koordynatorem merytorycznym jest Marcin Żmigrodzki (https://www.linkedin.com/in/ziemba/?originalSubdomain=pl), doświadczony PM i manager. Ściśle związany z instytucją PMI. I te właśnie zagadnienia są w dużej mierze przemycane w programie studiów, co w efekcie daje dobre przygotowanie do certyfikacji PMP (pod koniec wykonywane są praktyczne testy z tej tematyki). Dużo jest też przedmiotów dotyczących Scruma i tu również można śmiało zdawać na Scrum Mastera. Istotnym elementem programu są gry szkoleniowe i symulacje, a słyszałem, że przeprowadzają je na wysokim poziomie.
Przejdźmy do konkretów - aby dostać się na studia, trzeba mieć dyplom ukończenia studiów wyższych i opłacić wpisowe - 200 zł. Studia odbywają się w trybie dwu-semestrowym, jesień - wiosna i zawsze rozpoczynają się w październiku ( w tym roku będziemy mieli dziesiątą edycję) a rekrutacja kończy się 15 września. Całkowity koszt to 7900 przy płatności w dwóch ratach, lub 7600 przy jednej. Absolwenci Koźmińskiego uprawnieni są do zniżek. Koszt nie wydaje się wygórowany, tym bardziej, że cena studiów na PW ostatnio mocno podskoczyła.
PROGRAM
- Wprowadzenie do zarządzania (projekt w organizacji, podstawy ITIL),
- Miękkie kompetencje w zespole projektowym (komunikacja i współpraca, a tego nigdy za wiele :) ),
- Zwinne zarządzanie projektem (wprowadzenie do Scruma, Scrum Droid, przygotowanie do Scrum Master),
- Kaskadowe zarządzanie projektem (trochę o kosztach, ryzykach, MS Project, symulacja "Podróż dookoła świata"),
- Przygotowanie do PMP (symulacja Koloseum),
- Zarządzanie wymaganiami (w oparciu o BABOKa).
Wygląda ciekawie, ogółem 180 godzin dydaktycznych. Tak jak pisałem, zachęcające są te symulacje, praca w grupach. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, przeważnie co dwa-trzy tygodnie. Zaliczenie na podstawie końcowego egzaminu z całego zakresu (60 pytań jednokrotnego wyboru). Minusem dla osób spoza Warszawy może być lokalizacja - ulica Jagiellońska to nie jest ścisłe centrum, a metra brak :) Ale poza tym gorąco polecamy.