Trendy w projektach w 2021 r.

Zgodnie z tradycją w tym wpisie zerkniemy na trendy w projektach w roku 2021. Niewątpliwie poprzedni rok był inny niż wszystkie, pandemia zrobiła swoje. Wiele firm straciło bardzo dużo, niektóre zaś wykorzystały szanse i się rozwinęły. Zmieniająca się rzeczywistość przełożyła się też na aspekty projektowe. Obecny rok też jest niepewny, świat nadal zmaga się z wirusem, elastyczność i odporność stają się bardzo ważnymi cechami, które umożliwiają zmiany, dostosowanie się do otoczenia. Zmiany są wdrażane za pomocą projektów, których tym samym jest więcej niż zwykle. Stąd też tematy zarządzania projektami, portfelem, zasobami, PMO są ważniejsze niż kiedykolwiek.  

1. Połączenie tradycyjnych i zwinnych metod trwa. 

Ten trend widzimy już od dosyć dawna. Teraz jednak nabiera namacalnego znaczenia, ponieważ nawet narzędzia z poszczególnych technik oferują już kombinacje metod. Tradycyjne systemy są rozwijane pod kątem dodania funkcji zwinnych, takich jak tablice Kanban, sprinty i wykresy spalania. Osoby "ze świata agile" dodają wykresy słupkowe do planowania sprintu na najwyższym poziomie i wkraczają w obszar zarządzania portfelem i zasobami. Często jesteśmy proszeni o przedstawienie projektów za pomocą faz i kamieni milowych do użytku zewnętrznego, ale ze sprintami do użytku wewnętrznego. Integracja produktu takiego jak Microsoft Project ze znanym narzędziem do zarządzania zadaniami, takim jak Jira czy Microsoft Planner, nie stanowi już problemu.

2. Wirtualne zespoły na porządku dziennym.

Zespoły wirtualne to już standard. Trendy w nich to to, że kierownicy projektów lepiej skupiają się na zarządzaniu szerszym zakresem tej rzeczywistości. Nieuniknione, że ich zespoły będą pochodzić z dowolnego położenia geograficznego, z różnych stref czasowych. Mogą też pochodzić z różnych kultur. W czasach, gdy co najmniej 90% Amerykanów jest gotowych zostać freelancerami , większość członków zespołów będzie właśnie niezależnymi konsultantami. Dobrze przygotowane firmy i zespoły projektowe mogą w pełni wykorzystać tę rewolucję w miejscu pracy. Freelancerzy z całego świata również mają różne, dodatkowe możliwości. Biznes może nie tylko gromadzić zespoły złożone z freelancerów, ale również powoływać kierowników projektów z szeregów freelancerów. 

2021 stats 1024x576

3. Różne platformy SaaS do wspierania zdalnych, wirtualnych zespołów.

Zarządzanie wirtualnymi zespołami jest dużo łatwiejsze z wykorzystaniem rozwiązań SaaS opartych na chmurze, które są dziś na rynku. Menedżerowie projektów będą chcieli lepiej poznać te narzędzia, aby obsługiwać wirtualne zespoły, gdziekolwiek się znajdują. Ich interesariusze i organizacje z którymi współpracują również będą oczekiwać znajomości tych platform. Chodzi głównie o narzędzia do zarządzania projektami i rozbudowane platformy do konferencji internetowych, które umożliwiają wirtualne spotkania. Wiele z tych rozwiązań konferencyjnych online obejmuje zaawansowane funkcje wideokonferencyjne, takie jak udostępnianie aplikacji i tablice elektroniczne, używane zarówno do spotkań wewnętrznych, jak i zewnętrznych oraz do komunikacji zespołowej. Wszystko po to by komunikacja między różnymi zespołami była szybsza i bardziej wydajna. Warto również rozważyć narzędzia do raportowania czasu pracy, które działają automatycznie, oszczędzając cenne godziny na ręczne raporty.

4. Managerowie będą odpowiedzialni nie tylko za wynik.

Konsekwencją coraz częstszego stosowanie technik zwinnych jest to, że kierownik projektu ma większy wpływ na ostateczny wynik, bo cele formułowane są w trakcie trwania projektu. Dlatego przyszli kierownicy projektów będą odpowiedzialni nie tylko za poszczególne produkty. Będą również odpowiedzialni za zapewnienie korzyści, jakie te produkty mają przynieść. W przyszłości celom gospodarczym muszą towarzyszyć aspekty ekologiczne i społeczne w interesie zrównoważonego użytkowania. Będzie to wymagało zupełnie nowego zestawu umiejętności od przyszłych kierowników projektów. Szczególnie umiejętności komunikacyjne stają się coraz ważniejsze w motywowaniu współpracowników i dostawców do dążenia do tego samego celu.

5. PMO zmierza do zwiększonej odpowiedzialności.

Bez ustandaryzowanych metod, procesów i narzędzi nie będzie sukcesu w zarządzaniu wieloma projektami - ani z podejściem tradycyjnym, ani zwinnym. Przy wprowadzaniu zmian organizacyjnych, ważne jest, aby dokładnie zaplanować te zmiany i zarządzać nimi. PMO będzie ponosić za to dużo większą odpowiedzialność, niż miało to miejsce wcześniej. Cyfryzacja doprowadziła do projektów w obszarach, które wcześniej były obsługiwane przez operacje bez konieczności zarządzania projektami. PMO nadaje tempo w różnych działach w zakresie osiągania wyników w projektach i wokół nich - wzdłuż całego łańcucha wartości firmy. W ten sposób zarządzanie zasobami zyskało na znaczeniu dla PMO. Być może wkrótce CPO dołączą do grupy CEO, CTO i CIO by być odpowiedzialnym za zarządzanie projektami na najwyższym szczeblu.

6. Kierownicy zajmujący się Big Data, Al, IoT, ML.

Big data, AI, IoT i ML są sercem każdej cyfrowej transformacji, która ma dziś miejsce. Aby odnieść sukces, kierownicy projektów muszą przyswoić sobie te technologie. Bez względu na to, czy jesteśmy kierownikiem projektu ds. Marketingu, produkcji czy innowacji, prędzej czy później spotykamy się z którąś z tych zaawansowanych technologii. Liczby pokazują ogromny wzrost wykorzystania sztucznej inteligencji w każdej z dziedzin życia (inteligentne domy, miejsca pracy, gadżety itd.). Najlepsi kierownicy projektów już teraz wykorzystują potężne możliwości sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i dużych zbiorów danych, aby dowiedzieć się więcej o swoich działaniach. Lub dowiedzieć się o konkurencji :) Od analityki internetowej po analizę zachowania klientów, narzędzia te są po prostu kluczem do tego, jak można przynajmniej uniknąć wypadnięcia na boczny tor, gdy konkurencja idzie do przodu.

7. Cyberbezpieczeństwo.

Nowa rzeczywistość pracy zdalnej i przenoszenie praktycznie wszystkich elementów naszego życia prywatnego i zawodowego do sieci wymaga wdrożenia nowych procesów związanych z bezpieczeństwem. Wraz ze wzrostem ruchu wirtualnego rośnie zagrożenie różnych ataków ze strony cyberprzestępców. Urządzenia IoT należy odpowiednio zabezpieczać, podobnie bezpieczeństwo w chmurze staje się coraz ważniejsze. Wymagane jest aktualizowanie odpowiednich procedur i dostosowywanie środowisk do zmieniającego się otoczenia. Ochrona danych gromadzonych i przechowywanych na wirtualnych zasobach nadal będzie miała ogromne znaczenie. Co więcej obszar security ma stale braki kadrowe - badanie (ISC) 2 Cybersecurity Workforce Study z 2019 r. szacuje globalną lukę w liczbie pracowników ds. bezpieczeństwa IT na 4 miliony...Z jednej strony jest to więc perspektywa do rozwoju, z drugiej zaś z punktu widzenia chociażby kierownika projektu ważna informacja w kontekście szukania zautomatyzowanych rozwiązań, aby odciążyć dotychczasowy personel. Projektów związanych z zagadnieniami bezpieczeństwa będzie niewątpliwie coraz więcej. Kluczowe znaczenie ma również odpowiednie uświadamianie użytkowników końcowych.



 

Related Articles

Podejście Scrum

AgilePM - główne założenia

Bądźmy zwinni

Idea portalu

Ideę powstania tej strony można bardzo trafnie podsumować słynnym Sokratesowym  „Scio me nihil scire „ - „wiem, że nic nie wiem”.  Celem i pomysłem stworzenia Naszego portalu jest korzystanie z doświadczenia i wiedzy, jak i dzielenie się swoimi pomysłami, lekcjami, autopsjami. Nie chcielibyśmy jednak aby powstała branżowa WIKIPEDIA, a zamiast suchej wiedzy były doświadczenia, studia przypadku, konkretne sytuacje prosto z biznesu. A więc praktyka ponad teorią.

Liczymy więc na Was społeczność ludzi związaną z zarządzaniem IT i odwiedzających tę stronę na dzielenie się pomysłami i doświadczeniami. Uczmy się wszyscy !!