Nowe pokolenie na rynku pracy

Branża IT jak żaden inny obszar zawodowy zdominowana jest przez ludzi młodych, szczególnie świeżo upieczonych absolwentów. Nie brak też osób, które łączą praktykę zawodową z nauką. Aż 60% programistów to osoby przed trzydziestym rokiem życia. Zresztą, nie ma w tym nic dziwnego. Dla urodzonych w dobie bumu technologicznego przedstawicieli pokolenia Z praca z nowymi technologiami to nierozerwalny element życia. Choć dopiero wkraczają na rynek pracy, już wiemy, że to oni będą wyznaczać nowe trendy w branży.  Nie ma się co bać o ich braki w wiedzy – być może właśnie przy komputerze, a nie na placu zabaw spędzili większość swojego dzieciństwa. Jak jednak poradzą sobie z innymi zadaniami, które czekają na nich w pracy? Jak z nimi pracować? Jak ich motywować?

 

Pokolenie Z wkraczające na rynek pracy to osoby urodzone po 1995 roku. Osoby z tego pokolenia dostarstały w otoczeniu technologi, nie mające problemu z jej oswojeniem, a czasami nawet nie wyobrażające sobie pewnych czynności bez jej użycia. Jak pokolenie Z postrzega siebie ?? W samych superlatywach J Uważają się za osoby otwarte, pomysłowe, kreatywne, ale również leniwe (również przez technologię).

Jeśli chodzi o umiejętności na rynku pracy to na pewno pokolenie Z nie ma problemu z wiedzą potrzebną w zawodzie, znajomością języków obcych czy też pewnością siebie natomiast wyzwaniem jest dla nich kooperacja i praca w grupie oraz cierpliwość. 

Motywatorem do działań jest dla nich chęć rozwoju bardziej niż wynagrodzenie (choć nie zawsze).  To na pewno wyzwanie zarówno dla działów HR oraz managerów i przełożonych aby przekuć ich cechy na wynik jak również zdobyć ich lojalność. Pokolenie Z nie ma problemów ze zmianą pracy, a mając w perspektywie hossę na rynku IT nie przychodzi im to trudno.

Podsumowując pokolenie Z wchodzące na rynek pracy różni się od obecnie pracujących X oraz Y (tzw. milenialsów). Drzemiący w nich jednak potencjał jest nie do przecnienia, ale kluczem do sukcesu we współpracy z daną osobą będzie indywidualne do niej podejście tak aby obie strony były zadowolone z realizowanych zadań

Related Articles

Wirtualny manager

Cechy lidera

Podejścia w zarządzaniu zespołem

Idea portalu

Ideę powstania tej strony można bardzo trafnie podsumować słynnym Sokratesowym  „Scio me nihil scire „ - „wiem, że nic nie wiem”.  Celem i pomysłem stworzenia Naszego portalu jest korzystanie z doświadczenia i wiedzy, jak i dzielenie się swoimi pomysłami, lekcjami, autopsjami. Nie chcielibyśmy jednak aby powstała branżowa WIKIPEDIA, a zamiast suchej wiedzy były doświadczenia, studia przypadku, konkretne sytuacje prosto z biznesu. A więc praktyka ponad teorią.

Liczymy więc na Was społeczność ludzi związaną z zarządzaniem IT i odwiedzających tę stronę na dzielenie się pomysłami i doświadczeniami. Uczmy się wszyscy !!