Prince2 jest bardzo popularną metodyką zarządzania projektami opartą na produktach. Jako reprezentant metodyk kaskadowych ma swoje wady i zalety, ale od początku...
Metodykę tą można zastosować do zarządzania projektami różnego rodzaju i różnej wielkości. Chociaż moim zdaniem najlepiej, tak jak zresztą ogólnie metodyki kaskadowe, sprawdza się przy dużych projektach. Nie wiem, czy chodzi tutaj o stopień skomplikowania, ilość ról czy dokumentacji, ale ciężko wdrożyć Prince do małego projektu, tu się bardziej sprawdzi Agile. Szersze spojrzenie na wady i zalety tej metodyki to temat na oddzielny artykuł, tu się skupię na ogólnych założeniach.
Przyjrzyjmy się jak wygląda model kaskadowy:
Z doświadczenia wiemy, że ta przerywana strzałka to jest duże wyzwanie, w końcu nie łatwo płynąć w górę wodospadu :) I tak kluczowa rola to poprawna analiza i właściwie zaprojektowane rozwiązanie. Bo testujemy dopiero po całkowitej implementacji (wtedy niestety często się okazuje, że oczekiwaliśmy czegoś innego). Na etapie testów bardzo ciężko zmienić wymagania. To może być pięta achillesowa, aczkolwiek dobry kierownik projektu jest w stanie sobie z tym poradzić. Poza tym mam wrażenie, że na przełomie ostatnich lat metodyka Prince (nie mylić z metodologią, bo to nauka o metodach :) ) zrobiła się bardziej elastyczna i postawiła krok w kierunku "zwinności" . Powstało nawet ciekawe połączenie w postaci Prince2 Agile, jeżeli ktoś ma doświadczenie z tym tworem proszę pisać w komentarzach.
Wróćmy jeszcze do definicji. Ta mi się bardzo spodobała: "Prince2 jest uniwersalną, strukturalną metodyką zarządzania projektami niezależną od konkretnej dziedziny czy zakresu realizowanego projektu. Pozwala ona na skuteczne planowanie, monitorowanie i sterowanie wszystkimi pracami, które są wykonywane w projektach". Jeszcze jest jedno zdanie, ale tu mam pewne wątpliwości: "ze względu na swoją elastyczność stała się ona jedną z chętniej stosowanych na całym świecie". Ta elastyczność to tak nie do końca, chyba że chodzi o niezależność od dziedziny.
Struktura Prince2 wygląda następująco:
Tematy widać na powyższym rysunku, rozwińmy jeszcze procesy i pryncypia
Pryncypia Prince2:
- ciągła zasadność biznesowa
- korzystanie z doświadczeń
- zdefiniowane role i obowiązki
- zarządzanie etapowe
- zarządzanie z wykorzystaniem tolerancji
- koncentracja na produktach
- dostosowanie do warunków projektu
Procesy Prince2:
- przygotowanie projektu
- inicjowanie projektu
- zarządzanie strategiczne projektem
- zarządzanie końcem etapu
- sterowanie etapem
- zarządzanie dostarczaniem produktu
- zamykanie projektu
Ważną rolę w projekcie pełni kierownik projektu, to od jego umiejętności w dużej mierze zależy sukces bądź porażka. Niewątpliwie istotne jest też zaangażowanie i właściwe umocowanie (chodzi o decyzyjność) komitetu sterującego.
Prince dobrze przyjął się w naszej administracji publicznej, szczególnie jeżeli w gre wchodzą zamówienia publiczne, wtedy jasne określenie wytycznych i pełna dokumentacja jest mile widziana. Postaram się w jednym z kolejnych wpisów opowiedzieć jak w praktyce wyglądało wdrożenie systemu ERP w państwowej organizacji za pomocą Prince.
Jeżeli chodzi o certyfikację to na pewno warto zrobić Prince2 Foundation, nawet jeżeli rzadko się korzysta z metodyk kaskadowych, to daje przydatny pogląd na zarządzanie projektami. Szkolenie z reguły trwa 3-4 dni, a egzamin nie jest przerażająco trudny. Następnym poziomem jest Prince2 Practitioner i tu się należy zastanowić na ile będziemy pracować w tej metodyce. Szczególnie, że ważność certyfikatu wygasa (chyba już po 3 latach) i należy go odnawiać.
Niewątpliwie Prince2 jest dosyć powszechną metodyką i warto się z nią zapoznać, bo prędzej czy później prowadząc projekty się na nią natkniemy. Polecam ją także miłośnikom agile :)