Trendy w projektach w 2020 r.

Jakie są prognozy co do trendów w projektach w roku 2020. Czy bardzo różnią się od prognoz z zeszłego roku. Wydaje się, że nie. Od dłuższego czasu poruszamy się w granicach podobnych zagadnień. Zobaczmy jak to wygląda w tym roku.

 project management trends

Prognozy z zeszłego roku (http://zarzadzanieit.com.pl/index.php/home/zarzadzanie-projektami/80-trendy2019) wskazywały na rosnącą złożoność projektów IT, wzrost popularności agile czy stawianie na umiejętności miękkie. I rzeczywiście, te aspekty były na topie. Większość trendów się utrzyma i w kolejnym roku, chociaż mam wrażenie, że na popularności zyskują hybrydy metodyk zwinnych i klasycznych. Coraz więcej się mówi również o sztucznej inteligencji.

AI is coming... Nie należy się obawiać sztucznej inteligencji, jako tworu, który czyha na Twoje stanowisko i wyeliminuje Cię z branży. Co prawda bardziej sceptyczni mogą wyszukiwać swojego stanowiska na https://willrobotstakemyjob.com/ , ale ja raczej upatrywałbym szans na rozwój w tym zagadnieniu. I to zarówno dla analityka jak i dla PMa. AI (artificial intelligence) pozwoli kierownikom zaoszczędzić czas na zwykłych, codziennych zadaniach i tym samym skupić się na szerszej perspektywie. Dodatkowo sztuczna inteligencja może usprawnić proces planowania i przełożyć go z eksperckiego zgadywania na oparcie o dane. Zarządzanie ryzykiem też stanie się bardziej, hmm wyrafinowane. Wykorzystanie narzędzi do obsługi najbardziej pracochłonnych zadań niesie wiele korzyści i nowych możliwości. Przy czym nie trzeba od razu stawać się ekspertem od sztucznej inteligencji, ale podstawowa wiedza co to jest i jak można jej użyć w danej organizacji na pewno się przyda. Coraz więcej firm przymierza się do zagadnień RPA i bycie specjalistą w tej dziedzinie na pewno się opłaci.

Wiedza z szerokiego zakresu - trochę pochodna powyższego i rosnącej złożoności projektów. Świat IT zmienia się dynamicznie, wchodzi sztuczna inteligencja, innowacyjne projekty. To wymaga od kierowników ciągłego podążania za nurtem wiedzy. I oprócz wiedzy technicznej, niezwykle ważne okazują się także umiejętności miękkie - złożone projekty, rozproszone zespoły, wymiana wiedzy, kontakt z ludźmi, ogółem komunikacja. Im lepiej się komunikujesz z innymi, tym łatwiej Ci się odnaleźć na tym polu. Warto poświęcić trochę czasu na szkolenia, nawet we własnym zakresie na jakąś ciekawą literaturę. Ciekawym pomysłem jest też podejmowanie nowych wyzwań, na które jeszcze niedawno byśmy się nie zdecydowali. Kolejne, coraz wyższe poprzeczki mocno rozwijają.

Hybrydy metodyk projektowych - kiedyś mieliśmy dwa obozy, oddzielone potężną barykadą. Teraz na horyzoncie widać porozumienie i coraz częściej spotyka się mieszane podejście do zarządzania projektami. Nie trzeba długo szukać korzyści z użycia zwinnych zasad w dużych projektach infrastrukturalnych czy tradycyjnych pomysłów zarządzania ryzykiem przy tworzeniu oprogramowania. Rada na dziś: jak masz szkolenie z Prince2, w 2020 zrób szkolenie z Agile czy Scrum. Jeżeli pracujesz tylko w środowisku zwinnym, podejdź do Prince czy PMI. Opłaci się :)

Różnorodność - można powiedzieć hasło przewodnie obecnego świata projektów. I nie chodzi tylko o aspekty dziedzin z jakimi się zmagamy, ale także o nasze środowisko pracy. Obecne możliwości techniczne pozwalają na pracę w międzynarodowych zespołach, pracę z domu, z osobami w różnym wieku, o różnych podejściach do wielu spraw. To niesie niewątpliwie ryzyko konfliktów, trzeba ustalić odpowiednio dobrane i akceptowane przez wszystkich zasady, wypracować wspólny punkt odniesienia. Ale olbrzymią wartością dodaną jest rozszerzony horyzont, nowe pomysły i nieszablonowe idee. Takie środowiska sprzyjają innowacjom, tak ostatnio popularnym. Kierownik projektu powinien nauczyć się 'ogarniać' takie zespoły i wykorzystywać ich potencjały.

Praca zdalna - nie jest żadną nowością, że liczba osób pracujących z domu stale rośnie. Wzrost ten jest zauważany już od 2012 roku, a w ostatnich latach dzieje się to z jeszcze większą dynamiką. I nie dotyczy to tylko programistów czy ogólnie IT, ale dotyka coraz więcej branż. Plusów jest dużo - elastyczny harmonogram, redukcja kosztów dojazdu do pracy czy wręcz dla firmy redukcja kosztów przestrzeni biurowych. Wyzwaniem jest komunikacja w takich zespołach, ale i na to są metody (http://zarzadzanieit.com.pl/index.php/home/managers-skills/62-wirtualny-manager) :) 

remoteWork

Zmiany są nieuniknione i nie należy się przed nimi bronić, a raczej traktować jako okazję do wzrostu i rozwoju.  

Related Articles

Podejście Scrum

AgilePM - główne założenia

Bądźmy zwinni

Idea portalu

Ideę powstania tej strony można bardzo trafnie podsumować słynnym Sokratesowym  „Scio me nihil scire „ - „wiem, że nic nie wiem”.  Celem i pomysłem stworzenia Naszego portalu jest korzystanie z doświadczenia i wiedzy, jak i dzielenie się swoimi pomysłami, lekcjami, autopsjami. Nie chcielibyśmy jednak aby powstała branżowa WIKIPEDIA, a zamiast suchej wiedzy były doświadczenia, studia przypadku, konkretne sytuacje prosto z biznesu. A więc praktyka ponad teorią.

Liczymy więc na Was społeczność ludzi związaną z zarządzaniem IT i odwiedzających tę stronę na dzielenie się pomysłami i doświadczeniami. Uczmy się wszyscy !!